محفل جغرافی دوستان

علمی سرگرمی

مجموعه ای از بهترین موتورهای جستجو برای شما

1.       موتور جستجو: google
(موتور جستجوی گوگل محبوب ترین و از بهترین موتورهای جستجوی وب در جهان است.)
 

2.       موتور جستجو: yahoo
(موتور جستجوی یاهو)
 

3.       موتور جستجو: msn
(موتور جستجوی مایکروسافت)
 

4.       موتور جستجو: altavista
(موتور جستجوی آلتاویستا)
 

موتور جستجو: lycos
(موتور جستجوی لیکس)

.موتور جستجو: excite
(موتور جستجوی اکسایت)
 

7.موتور جستجو: hotbot
(موتور جستجوی هات بات)
 

8.موتور جستجو: alltheweb
(موتور جستجوی ال د وب)
 

9.موتور جستجو: webcrawler
(موتور جستجوی وب کراولر)
 

10.موتور جستجو: ditto
(موتور جستجوی دیتو)
 

11.موتور جستجو: filewatcher
(موتور جستجوی فایل واچر ویژه جستجو در اف تی پی)
 

12.موتور جستجو: mamma
(ابر جستجوگر ماما)
 

13.موتور جستجو: whowhere
(موتور جستجوی هو ور برای جستجوی افراد)
 

14.موتور جستجو: yellowpages
(موتور جستجوی یلو پیجز برای جستجوی شرکتها)
 

15.موتور جستجو: whois
(موتور جستجوی پیشرفته هویس برای دامنه وب سایت‌ها)
 

16.موتور جستجو: about
(موتور جستجوی اباوت)
 

17.موتور جستجو: lii
(موتور جستجوی لای)
 

18.موتور جستجو: scirus
(موتور جستجوی سیروس برای جستجوی اطلاعات علمی)
 

19.موتور جستجو: parseek
(موتور جستجوی ایرانی پارسیک)
 

20.موتور جستجو: parslinks
(موتور جستجوی ایرانی پارس لینکس)
 

موتور جستجو: persiangoogle
(موتور جستجوی ایرانی پرشن گوگل.       منبعwww.rayanefull.mihanblog.com

نوشته شده در 90/01/30ساعت 18 توسط javad| |

تولید کنندگان مختلفی در سراسر دنیا برای تولید قطعات سخت‌افزاری مختلف وجود دارند که در زیر به صورت اجمالی به معرفی آن‌ها می پردازیم :

Intel : بزرگترین تولید کننده پردازنده برای کامپیوترهای شخصی ، WorkStation ، سرور و ... . از سری پردازنده‌های این شرکت می‌توان به Intel Pentium ، Intel Core ، Intel Core 2 Duo ، Intel Core 2 Quad و معماری جدید Corei7 اشاره کرد .

AMD : شرکت AMD یکی از بزرگترین تولید کنندگان پردازنده در دنیا است که چندی پیش با شرکت ATi تولید کننده کارت‌های گرافیک ادغام شده است و سری پردازنده‌های مختلفی از جمله AMD Athlon ، Athlon 64 ، Athlon 64 X2 ، Sempron و Phenom و Phenom II به عنوان جدیدترین پردازنده‌های این شرکت اشاره کرد .

nVIDIA : از تاسیس تا امروز، خلاصه زمینه‌های فعالیت ، این شرکت در زمینه‌های طراحی، توسعه و فروش واحدهای پردازش گرافیکی (GPU)» پردازنده‌های رسانه ای و ارتباطی (MCP) و پردازنده‌های رسانه‌های بی سیم (WMP) فعالیت می کند. محصولات این شرکت در طیف وسیعی از زمینه‌های مختلف کاربردی رایانه از جمله رایانه‌های شخصی (PC)، ایستگاه‌های کاری(Work Stations)، رایانه‌های قابل حمل (Notebook) رایانه‌های دستی (PDA)، گوشیهای موبایل ، کنسول‌های بازی و مراکز رسانه ای دیجیتال کاربرد دارند. شرکت‌های سازنده و طراحان وسایل جانبی رایانه ، سازندکان سیستم‌های رایانه ای و شرکت‌های مصرف کننده ادوات الکترونیکی، پردازنده‌های رسانه ای این شرکت را به عنوان هسته مرکزی تولیدات تفریحی و تجاری شان به کار می گیرند.منبعwww.rayanefull.mihanblog.com

نوشته شده در 90/01/30ساعت 18 توسط javad| |

 

5 روش كاربردی برای افزایش عمر لپ تاپ

اگر از لپ تاپ خود به خوبی مراقبت كنید بدون شك عمر مفید آن بیشتر خواهد شد و كمتر لنگ تعمیر آن خواهید شد. كل كار هایی را كه باید انجام دهید را در 5 روش ساده و كاربردی برای خوانندگان خلاصه كرده ایم تا مورد استفاده دوستان عزیز قرار گیرد.

1- از یك سطح صاف و سخت استفاده كنید. لپ تاپ كامپیوتری بسیار جمع و جور و كوچك است، كه فضای خالی كمی بین قطعات با یكدیگر و با بدنه وجود دارد. بنابراین بیشتر گرمای تولید شده توسط این تجهیزات باید از زیر و اطراف بدنه لپ تاپ خارج شود. بنابراین اگر سطح زیر لپ تاپ صاف و سخت باشد. فضای كافی برای تهویه هوای گرم وجود دارد. بعضی افراد عادت دارند با لپ تاپ در رختخواب كار كنند ولی با قرار دادن آن بر روی تشك نرم نه تنها همین مسیر محدود برای تهویه هوای گرم مسدود می شود بلكه خاصیت عایقی رختخواب سبب می شود سطح زیرین لپ تاپ شما به شدت گرم شود كه این معضل می تواند صدمه جدی به لپ تاپ یا نوت بوك شما وارد كند.

- برای نگهداری لپ تاپ از كیف استفاده كنید. استفاده از كیف لپ تاپ بخصوص برای افرادی كه زیاد مسافرت می كنند، حیاتی است. این كیف ها دارای یك لایه بالشتك و یك لایه محافظ است كه از نوت بوك شما در برابر ضربه، خراشیدگی، تكان های شدید و لرزش محافظت می كند. و اگر یك كیف لپ تاپ با كیفیت و ضد آب داشته باشید در صورتیكه در زیر باران گیر بیفتید مشكل نفوذ آب را نخواهید داشت. و اگر نا خواسته لپ تاپ از دست شما بیفتد احتمال صدمه دیدن یا صدمه جدی دیدن آن بسیار كمتر است. فایده دیگر استفاده از كیف نفوذ كمتر گرد و خاك به داخل آن است بنابراین خنك كاری آن بهتر انجام خواهد گرفت. بهتر است یك پارچه یا كاور مناسب در كیف لپ تاپ خود داشته باشید و وقتی كه می خواهید لپ تاپ خود را خاموش كرده مدت طولانی  روی میز رها كنید، بهتر است روی آن را بپوشانید تا گرد خاك بداخل آن نفوذ ننماید.

3- از كولر لپ تاپ استفاده كنید. كولر لپ تاپ یك وسیله مسطح است كه داخل آن فن وجود دارد و به تهویه و خنك كاری لپ تاپ كمك می كند و در زیر آن قرار می گیرد. این كولر ها تغذیه الكتریكی خود را از پورت USB لپ تاپ تامین می كنند. كولر لپ تاپ یك وسیله با قیمت مناسب است كه راه حل خوبی برای مشكل اضافه دمای لپ تاپ است. برتری دیگر این روش فراهم كردن یك سطح صاف و سخت است بنابراین می توانید لپ تاپ گرانقیمت خود را در رختخواب هم بدون نگرانی استفاده كنید.

4- اگر لپ تاپ خود را استفاده نمی كنید آن را خاموش كنید. بر خلاف كامپیوتر های رومیزی لپ تاپ ها به گونه ای طراحی نشده اند تا یك كامپیوتر دائم كار باشند. كامپیوتر شخصی شما می تواند چند هفته به طور مداوم كار كند تا مثلاً فایل های ویدیویی مورد نظر شما را از اینترنت دانلود كند. ولی لپ تاپ چنین كامپیوتری نیست. بنابراین بهتر است هر گاه از آن استفاده نمی كنید، خاموشش كنید. پیشنهادی كه برای جلوگیری از روشن ماندن زیاده از حد لپ تاپ می تواند مفید واقع شود استفاده از تنظیمات Power Option در كنترل پنل ویندوز است. این قابلیت برای مدیریت مصرف انرژی مورد استفاده قرار می گیرد و شما می توانید از آن برای خاموش كردن ابتدا هارد دیسك و سپس خود لپ تاپ استفاده كنید.

5- با لپ تاپ نخورید و نیاشامید. خوردن و آشامیدن در اطراف لپ تاپ را غدقن كنید. یا آنرا سر میز غذا نگذارید. تكه های غذا می تواند از میان كلید های صفحه كلید به داخل قطعات لپ تاپ نفوذ كند. و یك لپ تاپ كثیف كه تكه های غذا به داخل آن نفوذ كرده است محل مناسبی برای لانه كردن حشرات است. و اگر نوشیدنی شما  روی لپ تاپ بریزد به احتمال زیاد صدمه جدی خواهد دید. زیرا مایعات سبب بروز اتصالی در مادربرد، هارد دیسك، پرسسور و... می شود. به این ترتیب از دست دادن اطلاعات و صدمه دائمی به قطعات مهم لپ تاپ خود را تجربه خواهید كرد. كه در اكثر مواقع هزینه تعمیر آن از خرید یك لپ تاپ نو گرانتر تمام می شود.منبعwww.rayanefull.mihanblog.com

نوشته شده در 90/01/30ساعت 18 توسط javad| |

 

 

اگر از کامپیوتری به‌صورت اشتراکی استفاده می‌کنید یا مرکزی را (مانند کافی‌نت یا سایت دانشگاه) اداره می‌کنید که چندین كاربر دارد و نگران اجرای برنامه‌های مختلف توسط کاربران هستید، می‌توانید با طی مراحل زیر و بدون نصب هیچ نرم‌افزاری، کاربران را به‌اجرای برنامه‌های خاص محدود کنید:

روی منوی استارت کلیک کنید و عبارت gpedit.msc را در باکس جستجو وارد کنید و اینتر را بزنید. سپس به این بخش بروید:

 User Configuration -» Administrative Templates -» System

و روی گزینه زیر دوبار کلیک کنید:

 Run Only Specified Windows applications

حالا گزینه Enabled را انتخاب و سپس در بخش Options روی دکمه کنار List of allowed applications کلیک کنید.

در دیالوگی که باز می‌شود، می‌توانید نرم‌افزارهایی که یک کاربر می‌تواند اجرا کند را وارد کنید. حالا گزینه OK را بزنید تا ویرایشگر Local Group Policy بسته شود.

اگر کاربری بخواهد به‌نرم‌افزاری که در لیست تعیین نشده است، دسترسی پیدا کند، با پیغام خطا روبه‌رو می‌شود .منبع www.rayanefull.mihanblog.com

نوشته شده در 90/01/30ساعت 18 توسط javad| |

 

DIVX مخفف Digital Video eXpress ، یک codec ویدیویی از شرکت DivxNetwork است که بر اساسMPEG – ۴ بنا شده و می تواند حجم فایلها را تا ده برابر نسبت به MPEG – ۲ فشرده سازی کند! ، به عبارتی دیگر DivX نوعی فشرده‌ساز ویدیویی است که از تکنولوژی پیشرفته ای برخوردار بوده، و می‌تواند فیلم ها و تصاویر متحرک ویدئویی را با کیفیت بسیار عالی و حجم بسیار کم ذخیره نماید. این فرمت به دلیل حجم پایین و کیفیت فوق العاده بالای خود، امروزه به یکی از معروفترین و محبوب ترینcodec های موجود تبدیل شده است و توسط نرم افزارهای معروف Player پشتیبانی می شود. DivX Player برنامه ای قدرتمند و چند منظوره جهت اجرا و ایجاد فایل های ویدئویی Divx می باشد.www.rayanefull.mihanblog.comdivx ایجاد ، پخش و تبدیل فایلهای DIVX با استفاده از DIVX Pro 8 portable

حجم دانلود:11MB

لینک دانلود

نوشته شده در 90/01/30ساعت 17 توسط javad| |

 
همه ما با مقوله‌ای به نام اینترنت آشنایی داریم و به عنوان کسانی که روزمره از اینترنت استفاده می‌کنیم جزء کاربران اینترنت شناخته می‌شویم. با اینکه تقریبا اینترنت حدودا اوایل دهه ۹۰ میلادی برای همگان عرضه شد و در ابتدا امکان استفاده فقط مختص شرکت‌های بزرگ و بانک‌ها بود و آنها از آن برای انتقال اطلاعات استفاده می‌کردند. ولی از همان ابتدا کارشناسان رشد ۱۰۰ درصدی سالانه کاربران اینترنت را پیش‌بینی کرده بودند. به طوری که طبق آخرین برآورد حدود ۱/۹۷ میلیارد نفر از اینترنت استفاده می‌کنند. که این رقم حدود ۲۹٪ از کل جمعیت جهان می‌باشد.

جمعیت اینترنتی

بر حسب جمعیت، چین با داشتن بیش از ۴۲۰ میلیون کاربر اینترنت، بیشترین تعداد مصرف‌کننده از اینترنت را دارد. که رشد این کشور بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ به بیش از ۱۷۶۶ درصد رسیده است. آمریکا نیز با داشتن بیش از ۲۳۹ میلیون کاربر اینترنتی که حدودا ۷۷٪ از کل جمعیت کشورش می‌باشد در رتبه دوم ایستاده است. از لحاظ نفوذ اینترنت، نروژ با آمار ۹۴/۹ درصدی از کل جمعیت کشورش، دارنده بیشترین تعداد مصرف‌کننده اینترنت می‌باشد.

اینترنت در ایران

در سال ۱۹۹۳ ایران دومین کشور در خاورمیانه بود که به شبکه جهانی اینترنت متصل شد. و در آن زمان دولت نقش پررنگی در گسترش اینترنت در ایران داشت. تقریبا از سال ۱۹۹۵ امکان اتصال به اینترنت از طریق تلفن (دیال-آپ) صورت گرفت. پس از آن تقریبا از اویل سال ۲۰۰۰ استفاده از اینترنت رواج بیشتری در بین مردم پیدا کرد و از آن پس رشد تعداد کاربران رو به افزایش بود که تعداد آنها از حدود ۲۵۰٫۰۰۰ کاربر  در سال ۲۰۰۰ به بیش از ۳۳ میلیون کاربر در سال ۲۰۱۰ رسید. رشد تقریبی ۱۳٫۱۸۰ درصدی ایران در این سال‌ها باعث شد که ایران در بین مصرف کنندگان اینترنت جایگاه خوبی پیدا کند و با داشتن بیش از ۴۳٪ کاربر اینترنتی از کل جمعیت ایران، در رتبه اول میان کشورهای خاورمیانه و در رتبه ۱۳ میان کشورهای جهان قرار بگیرد.

نقوذ اینترنت در بین کشورهای جهان

نقوذ اینترنت در بین کشورهای جهان

سرعت اینترنت در ایران

البته لازم به ذکر است که این ارقام فقط در زمینه تعداد بوده و ایران در مورد سرعت اینترنت ارقامی کاملا متفاوت داشت. طبق تحقیقات شرکت آکامای، کره جنوبی با میانگین سرعت ۱۴/۶ مگابیت در ثانیه در صدر سریع‌ترین کشور ارائه دهنده اینترنت قرار گرفته است. پس از آن ژاپن با میانگین ۷/۹ مگابیت در ثانیه، هنگ‌کنگ ۷/۶ مگابیت در ثانیه رتبه دوم و سوم را از آن خود کرده‌اند. شاید خیلی‌ها انتظار دیدن آمریکا را در صدر جدول سرعت داشتند، ولی جالب است که آمریکا به عنوان مبتکر و خلاق اینترنت با میانگین سرعت ۳/۹ مگابیت در ثانیه، در رتبه هجدهم سرعت قرار دارد.
متاسفانه ایران برخلاف رتبه خوب خود در کسب تعداد کاربران اینترنت، در زمینه سرعت اصلا رتبه خوبی ندارد. به طوری‌که طبق آمار تا سال ۲۰۰۸ فقط تعداد ۳۰۰٫۰۰۰ کاربر به اینترنت با پهنای باند بالا (Broadband) دسترسی داشتند. این رقم به حدود بیش از ۳٫۰۰۰٫۰۰۰ کاربر در کشور همسایه ایران یعنی ترکیه می‌رسد. با این تعداد ایران در بین دارندگان اینترنت با پهنای باند بالا در رتبه ۴۴ بین ۴۸ کشور قرار دارد. این رتبه در مقیاس سرعت کلی اینترنت به رتبه ۱۶۸ در بین ۱۸۱ کشور می‌رسد. شهرستان همدان با داشتن نسبت سرعت آپلود/دانلود ۰/۳۲ به ۱/۰۹ مگابیت در ثانیه، سریع‌ترین شهر در ایران شناخته شده است . بنابر گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضریب نفوذ اینترنت در کشور ۳۴/۹ و ضریب نفوذ موبایل را ۷۲ درصد می‌باشد.

کاربران شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌ی اجتماعی، سرویسی مبتنی بر اینترنت است که براساس روابط اجتماعی یا شبکه‌ی اجتماعی بین افراد تشکیل می‌شود. به طور مثال کسانی که علاقه یا فعالیت مشترک را به اشتراک می‌گذارند.
شبکه‌های اجتماعی از سال‌های ۱۹۹۴ با معرفی سایت‌های نظیر TheGlobe و Geocities و در سال ۱۹۹۵ با Tripod شروع شد. پس از آن نسل جدیدی از شبکه‌های اجتماعی از اوایل سال ۲۰۰۰ شروع به فعالیت کردند. از جمله معروفترین آنها در آن زمان Friendster در سال ۲۰۰۲ راه‌اندازی شد. سپس به سرعت MySpace و Linkedin و در آخر Bebo در اواخر همان سال به اینترنت معرفی شدند.  به طوری فعالیت سایت‌های شبکه اجتماعی از طرفداران زیادی برخوردار بود که در سال ۲۰۰۵ بازدید از صفحات MySpace در آن زمان از سایت Google نیز بیشتر بود. Facebook در سال ۲۰۰۴ راه‌اندازی شد و از آن زمان بزرگترین شبکه اجتماعی شناخته می‌شود. تا به امروز بیش از ۵۰۰ میلیون کاربر در Facebook ثبت‌نام کرده است.

 
 
نوشته شده در 90/01/30ساعت 17 توسط javad| |

A heart that loves is always young.
قلبی که عشق می ورزد همیشه جوان است
Greek Proverb

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد
The hardest thing to do is watch the one you love, love someone else.
سخت ترین چیز این است که ببینی کسی را که دوست داری عاشق فرد دیگری است
Anonymous

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيدWe were given: Two hands to hold. To legs to walk. Two eyes to see. Two ears to listen. But why only one heart? Because the other was given to someone else. For us to find.
به ما دو دست داده شده است برای نگهداشتن. دو پا برای راه رفتن. دو گوش برای شنیدن. اما چرا تنها یک قلب؟ چون قلب دیگر به فرد دیگری داده شده است که ما باید پیدا کنیم
Unknown
تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

If you love me, let me know. If not, please gently let me go.
اگر دوستم داری بهم بگو و گرنه بزار برم
Anonymous

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد
Give her two red roses, each with a note. The first note says For the woman I love and the second, For my best friend.
به او دو گل رز بده رو هر گل هم نوشته ای بزار. رو اولین نوشته بنویس به زنی که عاشقشم و روی دومی بنویس به بهترین دوستم
Anonymou
تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيدPleasure of love la

sts but a moment, Pain of love lasts a lifetime.
لذت عشق لحظه ای طول می کشد اما غم و رنج آن یک عمر
Bette Davis

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد
I get the best feeling in the world when you say hi or even smile at me because I know, even if its just for a second, that I’ve crossed your mind.
بهترین احساس زمانی به من دست می دهد که به من سلام می کنی یا لبخندی میزنی حتی اگر برای ثانیه ایی، چرا که می فهمم یرای لحظه ای به ذهنت خطور کرده ام
UNKNOWN

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

They say loving you gives pains and full of sacrifices But I’ll rather take pains and lots of sacrifices than not to be love by you.
مردم بهم می گن دوست داشتنت درد و رنج ِ فقط و کلی از خود گذشتگی
میخاد، من ترجیح میدم درد بکشم و از خود گذشتگی کنم اما نبینم تو دوستم نداری
Aaron

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

Falling in love is awfully simple, but falling out of love is simply awful.
عاشق شدن تا حدودی آسان است اما ترک عشق وحشتناک است
Anonymous


تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

Absence makes the heart grow fonder
دوری باعث می شود قلب اشتیاق بیشتری پیدا کند
william shakespeare

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد*

Love is like a war:Easy to begin Hard to end!
عشق همچون جنگ است: آسان شروع می شود سخت تمام می شود
ancient Proverbs

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

I dont know why they call it heartbreak. It feels like every part of my body is broken too.
من نمی دانم چرا می گویند قلب انسان می شکند. گویی تمام وجودم شکسته است
Chloe Woodward

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيدLove is blind — marriage is the eye-opener.
عشق چشم را می بندد اما ازدواج چشم را باز می کند
Pauline Thomason

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد


Anyone can be passionate, but it takes real lovers to be silly.
همه می توانند پر احساس باشند اما فقط عاشقان واقعی حماقت می کندد
Rose Franken

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

The spaces between your fingers were created so that another’s could fill them in.
فاصله بین انگشتان برای این ایجاد شده است که انگشتان فرد دیگری آن فاصله را پر کن

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

نوشته شده در 90/01/29ساعت 12 توسط javad| |

منبع گوگل
نوشته شده در 90/01/29ساعت 12 توسط javad| |

 

این برج پسته شهر توریستی صد دروازه است که قراره در نزدیکی دامغان ساخته بشه منبع گوگل

نوشته شده در 90/01/29ساعت 12 توسط javad| |

 

انواع موتور جستجو
1 – موتورهاي عمومي كه در كليه پايگاهها فارغ از نوع آن جستجو مي كنند. موتورهاي عمومي معروف عبارتند از: altavista.com, google.com, go.com, hotbot.com .
2 – موتورهاي تخصصي در يك رشته خاص مانند اخبار “news.com”، تجارت “deja.com”، شركتها “yellow pages.com”،افراد “whowhere.com”، مقالات و انتشارات “infojump.com”
3 – موتورهاي تخصصي در خدمات اينترنت مانند گروههاي خبري و مباحثه “deja.com”، بهترين پايگاه “magellan.com”.
4 – موتورهاي كلان ; اين موتورها عبارت مورد جستجو را همزمان به چند موتورجستجو داده و پاسخها را اولويت بندي كرده و با ذكر نام موتور جستجو نمايش مي دهند.مانند mamma.com,savvysearch.com
5 – نقطه شروع ; اينگونه سايتها موتورهاي جستجو را برحسب موضوعات مختلف معرفي مي كنند. درصورتي كه موتورهاي تخصصي و عمومي را نمي شناسيد از اين پايگاهها شروع كنيد. مانند allonesearch.com
6 – موتور اختصاصي پايگاهها; بعضي از پايگاههاي بزرگ مانند مايكروسافت ، جنرال الكتريك ،… از داخل پايگاه خود موتور جستجو دارند. جديدا مي توان از موتورهاي جستجو عمومي مانند hotbot,altavista,… در يك پايگاه جهت جستجو در آن استفاده كرد.
تقسيم بندي ديگري كه از موتور جستجو مي توان كرد، موتورهاي جستجوگر، و دوم موتورهايي است كه پايگاهها را دسته بندي موضوعي كرده اند و به آنها web directoryگفته مي شود. معروفترين آنها webcrawear,yahooاست . درحال حاضر اكثر موتورهاي جستجو دسته بندي موضوعي نيز دارند و در هر دسته و يا زيرشاخه هاي بعدي مي توان جستجو كرد.

نحوه كار موتورهاي جستجو
در اين مقاله فقط نحوه كار موتورهاي عمومي بررسي مي شود. موتورهاي عمومي ازبرنامه هايي معروف به crawler,robot و يا spiderبراي يافتن و مرور صفحات وب استفاده مي كنند. نحوه كار اين برنامه ها بدين صورت است كه با يافتن يك صفحه كلمات مورداستفاده در آن را شناسايي كرده و به جداول فهرست بانك اطلاعاتي خود اضافه مي كنند درواقع موتورها صفحات وب را در بانك اطلاعاتي نگهداري نمي كنند بلكه دربانك اطلاعاتي فهرستي از كلمات وآدرس صفحات مشمول اين كلمات مي باشد.
كار ديگر اين برنامه ها اين است كه به صفحات فهرست شده قبلي مراجعه كرده ودرصورت به روز شدن صفحات ، مجددا آنها را فهرست بندي مي كنند. ممكن است پايگاه موردنظرموجودنبوده وياآدرس آن عوض شده باشد.
عوامل مهم در فهرست كردن يك صفحه وب ، تعداد وقوع كلمه در صفحه ، محل قرارگيري آن ، نوع فايلهاي مورداستفاده در صفحه ، درجه اهميت كلمه در صفحه با توجه به كليد واژه هاي تعيين شده توسط مالك صفحه و توضيحات آمده در بخش دستورات meta در شناسنامه صفحه مي باشد.
موتورهاي جستجو باتوجه به حجم بانك اطلاعاتي و برنامه هايشان به پايگاههاي جديد مراجعه مي كنند ولي مطمئنا تمام پايگاههاي وب را شامل نمي شوند. بزرگترين موتور جستجوي عمومي حدود 500 ميليون صفحه وب را شامل مي شود. درصورتي كه مي خواهيد پايگاه وب شما به بانك اطلاعاتي يك موتور جستجو اضافه شود پايگاه وب خود را به آن موتور جستجو معرفي كنيد در صفحات وب ، در بخش دستورات شناسنامه اي صفحه ، كليد واژه هاي موردنظر خود را معرفي كنيد. موتورهاي جستجوعمومي به دو روش كلمات را فهرست بندي مي كنند.
1- keyword indexing اغلب موتورهاي جستجو براساس كلمات فهرست بندي مي كنند.درواقع درجستجوكلمات هم معني راتشخيص نمي دهند.
concept based indexing – 2براساس مفهوم كلمه فهرست بندي مي كنند. بدين ترتيب كه اگر شما به دنبال كلمه y2kبگرديد، صفحاتي كه كلمات 2000 year problem نيز در نتايج مي آيد.
معروفترين موتوري كه براساس مفهوم جستجو مي كند excite.com مي باشد.
نكته ديگري كه در فهرست بندي بايد بدانيد اين است كه هر موتور چه بخشهايي ازيك صفحه را فهرست مي كند. براي مثال ممكن است فقط hyperlink,heading, titleها ويا چند خط اول صفحه را فهرست كند. در برخي از موتورهاي جستجو مانند opentextمي توان تعيين كرد كه كلمه مورد جستجو در كجاي صفحه باشد. براي مثال در…,heading,title نكته ديگر كلمات معروف به stop word هستند مانندweb,and,or,the,is,an,a و… بعضي از موتورها اين كلمات را درنظر نمي گيرند.

عوامل مهم در انتخاب موتور جستجو
عوامل زيردرانتخاب موتورجستجومهم هستند:
حجم بانك اطلاعاتي موتور جستجو و تعداد صفحات مرور شده توسط آن 
به روز بودن بانك اطلاعاتي 
تعداد صفحات مرورشده در روز
سرعت برگرداندن نتايج جستجو
تعداد سرويس دهنده هاي آن در شبكه اينترنت جهت كاهش ترافيك و افزايش سرعت 
نحوه نمايش نتايج جستجو و كنترل آن توسط كاربر
نحوه اولويت بندي نتايج حاصله و ارتباط آنها با يكديگر و كنترل آن توسط كاربر
راحتي استفاده 
صفحات معرفي شده به آن طي چند روز در فهرست قرار مي گيرند
پشتيباني ,imagemap,frameامنيت در پايگاهها
قابليت جستجو در نتايج 
پشتيباني stop words
حساس به حروف بزرگ و كوچك 
پشتيباني عبارت 
عدم محدوديت درتعدادحروف عبارت جستجو
دسته بندي موضوعي وامكان جستجودرهردسته 
جستجو در خدمات اينترنت شامل وب ، گروههاي خبري و مباحثه ،…
پشتيباني عملگرهاي جستجو
پشتيباني زبانهاي مختلف وتبديل زبانهابه يكديگر
جستجو براساس تاريخ 
ارائه امكانات بهتر از جمله ارسال نتايج به آدرس پست الكترونيك ، ارائه تبليغات “banner” مرتبط با عبارت .
جستجو براساس نوع فايل مانند تصوير
جستجو در مكان خاصي از صفحه وب 
جستجو در دستورات “tag” صفحه وب 
ارائه كليد واژه ها و نتايج مشابه 

عملگرهاي جستجو
عملگر REQUIRED TERM “+” وقتي اين عملگر در كنار يك كلمه مي آيد به معني اين است كه كلمه موردنظر حتما در صفحه باشد.
عملگر PROHIBITED TERM”-” با گذاشتن اين عملگر كنار كلمه ، صفحاتي آورده مي شود كه كلمه موردنظر در آن نباشد، در مثال language-english +تمام صفحاتي آورده مي شود كه كلمه language در آن باشد ولي زبان english در آنها نباشد.
عملگر PROXIMITY كلمات موردنظر در كنار هم و يا نزديك هم باشند. با عملگرnear/n دو كلمه به تعداد n كلمه نزديك يكديگر باشند. با عملگر followed byمابين دوكلمه ، دوكلمه دقيقا در كنار هم و با ترتيب قيدشده بيايند. موتور جستجوي webcrawler قويترين موتور در زمينه PROXIMITY است .
عملگرWILDCARD”* ويا$” با اين عملگر براي مثال radio* تمام صفحاتي كه كلمه radio و مشتقات آن را داشته باشد مي آورد. مثل كلمه radiology، باتوجه به موتور،تعداد حروف آورده شده بعداز كلمه متفاوت خواهدبود.
عملگر منطقي BOOLEAN شامل 
AND NOT, OR, AND با استفاده از ANDمابين دوكلمه صفحاتي كه هم كلمه اول وهم كلمه دوم را شامل شود مي آورد. با استفاده ORمابين دوكلمه ، صفحاتي كه يا كلمه اول و يا كلمه دوم را شامل شود مي آورد.
بااستفاده AND NOT مابين دوكلمه ، صفحاتي آورده مي شود كه شامل كلمه اول باشد و حتي شامل كلمه دوم نباشد. بجاي عبارت AND NOT,OR,AND مي توان ازنشانه هاي آن استفاده كرد:
& به جاي AND، ا به جاي OR و ! به جاي NOT
گروهبندي منطقي با استفاده از پرانتز () مثل : iran and “tourism or hotel”
استفاده از quotation mark براي مشخص كردن عبارت . ” search engine” دقيقا دوكلمه به صورت يك عبارت در صفحه باشد. مي توان براي مشخص كردن عبارت ازعلامت |;بين كلمات استفاده كرد.
بسياري از موتورهاي جستجو در دو حالت ساده و پيشرفته “advanced” جستجومي كنند. معمولا درحالت پيشرفته ، عملگرهاي منطقي و PROXIMITY قابل استفاده مي باشد.

چگونه جستجوي بهتري انجام دهيم 
بخاطر داشته باشيد كليد جستجوي موفق در اين است كه شما باهوش تر از كامپيوترهستيد.
ابتدا ببينيدكه به دنبال چه موضوعي هستيد باتوجه به انواع موتور جستجو كه درابتداي مقاله ذكر شد، موتور خود را انتخاب كنيد. قبل از جستجو لازم است با مراجعه به برنامه helpهر موتور دستورالعمل هاي آن را مطالعه كنيد تا حداكثراستفاده ازآن رابكنيد.عملگرهاي گفته شده دربالا معمولا دراكثرموتورهاقابل استفاده هستند.
علاوه بر نكات قيدشده در مقاله رعايت نكات ذيل كمك بسياري در انجام جستجوي بهتر دارد:
1 – از حروف بزرگ براي جستجو اسامي خاص ، شركتها و محصولات استفاده كنيد. درانگليسي بسياري از كلمات عام و خاص هستند مثلORACLE كه به معني الهام غيبي است ولي به صورت خاص ORACLE يك RDBMSاست .
2 – بعضي از كلمات از ساير كلمات مشتق شده است كوچكترين آن مجموعه را بدهيد.
3 – از كلمات مفرد استفاده كنيد جمع آن نيز در نتايج خواهدآمد.
4 – اگر تلفظ صحيح يك كلمه را نمي دانيد چند تلفظ را با هم بدهيد مثل : dostoyevski dostoevski dostoevsky
5 – از عبارت استفاده كنيد ” best search engine ”
6 – چند مترادف كلمه را باهم بدهيد.
secure security privacy safe
7 – مي توان درجه بندي نتايج را كنترل كرد و يا مي توان به يك كلمه در يك عبارت وزن بيشتري دادبراي مثال shopping shopping shopping mall
8 – از كلمات عمومي مثل كتاب car استفاده نكنيد بلكه با استفاده از عبارت ، دقيقا دريك زمينه ســــوال كنيـد بــــراي مثــــال اگر مي خواهيد ماشين بخريد نام ماشين و
شهر موردنظر خود را وارد كنيد 
“toyota dealership” and texas
9 – بسياري از موتورهاي جستجو در كنار نتايج حاصله similar sites دارند كه امكان دسترسي به نتايج بهتر را مي دهند.
10 – تاريخ صفحات را مشخص كنيد.
11 – نوع زبان را مشخص كنيد.
در انتها پايگاههايي هستند كه مي توان از طريق آنها استراتژي جستجو را تعريف كرد.باتوجه به عوامل مهم ازنظر شما، موتور جستجوي مناسب را معرفي مي كند. نمونه آن noodlequest.com است              منبع www.mihanseo.net

نوشته شده در 90/01/29ساعت 11 توسط javad| |

در اينترنت وب سايت هاي مختلفي خدمات پست الكترونيك (يا همان ايميل) را ارائه مي نمايند. ولي در ايران هموطنان ما علاقه خاصي به استفاده از سرويس هاي مختلف و پست الكترونيك يا ايميل ياهو دارند. كه البته يك سرويس تمام عيار و بي عيب نيست. بلكه معايبي هم دارد مثلاٌ كند است و گاه پيش مي آيد كه پيغام شما با تاخير به مقصد مي رسد. در ضمن ايميل ياهو از نظر امنيتي هم در سطح پاييني است علت آن هم ساده است چون اين سرويس كاربران زيادي دارد طبيعي است كه خرابكاران اينترنتي بيشتر روي آن سرمايه گذاري مي كنند و نرم افزار هاي فراواني براي هك كردن ايميل ياهو يافت مي شود. حال اگر شما فردي هستيد كه از ايميل خود استفاده زيادي مي كنيد و براي شما مهم است كه اطلاعات ايميل شما به دست افراد نا محرم نيفتد بهتر است سرويس هاي ديگر را امتحان كنيد، كه كمتر شناخته شده است. در همين راستا تعدادي از سرويس هاي معتبر پست الكترونيك را به شما معرفي مي نماييم.

1- GMail  سرويس جي ميل را همه مي شناسيم كه متعلق به گوگل است و فضاي زيادي هم در اختيار كاربران قرار مي دهد ولي به همان اندازه ياهو از نظر امنيتي در خطر است.

2- Inbox.com  اين سرويس هم يكي از بزرگترين خدمات دهندگان پست الكترونيك مي باشد ولي از نظر امنيتي در وضعيت بهتري قرار دارد و در زمان نگارش اين مقاله 5 گيگا بايت فضا در اختيار كاربر قرار مي دهد و بايد گفت فضاي قابل توجهي است.

3- Yahoo Mail  در مورد سرويس ياهو هم كه بهتر از من مي دانيد يكي از نقاط قوت بزرگ آن را مي توان در آنتي ويروس هاي قدرتمند آن دانست كه فايل هاي دريافتي شما را از نظر وجود ويروس چك مي كند.

4- AIM Mail  يك سرويس رايگان ايميل كه 2 گيگا بايت فضاي در اختيار شما قرار مي دهد و داراي سيستم چك ويروس و ضد اسپم است.

5- Goowy

6- MSN Hotmail  اين سرويس هم خدمات قابل توجهي از جمله 2 گيگا بايت فضا و امضاي الكترونيكي و سازگاري با HTML را ارائه مي دهد

7- BigString  همه مزاياي يك سرويس ايميل و بيشتر از آن را در اختيار دارد.

8- My Way  يك سرويس پست الكترونيك قوي كه 125 مگابايت فضا در اختيار شما قرار مي دهد سرعت خوبي دارد و يك پورتال (مانند ياهو) هم هست. قبلا در باره اين سرويس و نحوه ساخت ايميل در ياد بگير دات كام مقاله اي ارائه شده است.

9-
Care2  يكي از بزرگترين ارائه دهندگان خدمات پست الكترنيك در تمام دنيا كه سرويسي متفاوت است.

10- HotPop يك سرويس ايميل كه به صورت رايگان خدمات پست الكترونيك POP3 را ارائه مي دهد و شما با نرم افزار هايي مانند Outlook يا Thunderbird مي توانيد ايميل خود را چك كنيد.

منابع:http://www.mihanseo.net/


نوشته شده در 90/01/29ساعت 11 توسط javad| |

 

چگونگی کشف وب سایت آمارگیری رایگان جهت بررسی ترافیک وب سایت


اگر به دنبال یک وب سایت رایگان جهت بررسی آمار ترافیک وب سایت تان هستید، واقعاً لازم نیست که زیاد بگردید و سردرگم شوید. وب سایت های زیادی هستند که این خدمات را به صورت رایگان به شما ارائه می کنند. اگر با اصول چنین وب سایت های رایگان آمارگیری ترافیک آشنا نیستید، در اینجا به توضیح مختصری از آن می پردازیم.

ابتدا باید اقدام به ثبت نام و ایجاد یک حساب کاربری در آن وب سایت نمایید و اطلاعات تماس و تمامی اطلاعات مورد و درخواستی را پر کرده و در پایان به شما یک کد ارائه می شود که می توانید به وب سایت خود متصل نموده و توسط آن برنامه اطلاعات لازم بازیابی می شود.

اگر می خواهید تعداد بازدیدکنندگان وب سایت تان مشخص شود، می توانید کدی برای آن انتخاب نمایید. اغلب اوقات می توانید یک گرافیک خاص برای آن تهیه دیده که چگونگی نمایش آماری وب سایت تان در آن مشخص شود. همچنین اگر نمی خواهید این اطلاعات وب سایت شما به اشتراک گذاشته شود (مانند وب سایت های تازه کار) می توانید کدی را انتخاب نموده تا تمامی این آمار به صورت نامرئی و فقط برای دید شما به نمایش در بیاید.

در اینجا تنها به چند مورد از وب سایت های خدماتی رایگان آمارگیری ترافیک وب سایت برای شما ارائه می کنیم

● اجازه دهید ابتدا از گوگل شروع کنیم؛ گوگل یک سرویسی به نام گوگل آنالیز دارد. این خدمات به صورت کامل رایگان ارائه می شود. البته اگر از مشتریان گوگل Adword یا تبلیغات گوگلی باشید و صورتحساب خود را نیز پرداخت کرده باشید! اگر جزء مشتریان گوگل Adword نیستید، این سرویس تا زمانی برای شما رایگان خواهد بود که حساب شما در هر ماه به 5 میلیون بازدید صفحه رسیده باشد.

● stat counter یکی دیگر از وب سایت های خدماتی است که این سرویس را تا زمانی به صورت رایگان عرضه می کند که در هر ماه تعداد بارگزاری صفحات تان به 5/1 میلیون بار رسیده باشد. اما قیمتها بعد از این آمار 9 دلار به صورت ماهیانه برای 5/1 تا 5/7 میلیون بارگزاری صفحه (pageloads) بوده و 19 دلار برای 5/7 تا 15 میلیون بار و در نهایت 29دلار ماهیانه برای بیش از 15 میلیون بار pageloads در نظر گرفته شده است.

● همانطور که از نامش پیداست free stat counter نیز وب سایت خدمات رسانی آمارگیری ترافیک وب سایت به صورت رایگان می باشد. در عین حال برای آن هزینه می پردازید اما نه هزینه به صورت دلار واقعی. این سرویس شامل یک لینک اسپانسری است که توسط کدی که شما ساخته اید نمایش داده می شود، بنابراین باعث ایجاد تبلیغات برای آنها می شوید، اما باید تمایل به اسپانسری و گذاشتن اطلاعات آن وب سایت در صفحات وب خود را داشته باشید.

● وب سایت Hit counter ارائه دهندهء انواع زیادی از گرافیک های آماری ترافیک وب سایت است که میتوانید هر یک از آنها را در سایزها، رنگها و شکلهای متفاوت انتخاب نمایید. این سرویس همچنین لینک اسپانسری خود را در وب سایت شما قرار داده و بک لینک ایجاد می نماید. این وب سایت ها حاوی اطلاعات مفیدی هستند. همچنین منابع مناسب، خدمات و راهنمایی و اطلاعات مفیدی برای مدیران وب سایت ارائه می کنند.

● Free Hits counter هم در واقع همان free stat counter می باشد. این یک وب سایت بسیار ابتدایی و ساده همراه با چند طرح آماری محدود گرافیکی برای انتخاب می باشد. فقط اطلاعات وب سایت خود را plugin کنید و حالا آماده شروع هستید. این وب سایت نیز رایگان می باشد زیرا برنامهء آمارگیری وب سایت یک لینک کوچک تبلیغاتی در وب سایت شما تعبیه می نماید. اگر تصمیم دارید از یکی از این وب سایت های رایگان آمارگیری ترافیک وب سایت استفاده نمایید، مطمئن شوید که کد شما تغییری نمی کند(برای مثال برای لغو کردن اسپانسری) که میتواند به نوعی نقض خدمات رسانی باشد، با مشکل مواجه نشوید.

 بر گرفته از سایت : کاسپید

نوشته شده در 90/01/29ساعت 11 توسط javad| |

منبع سازمان اب وهواشناسي بوشهر
نوشته شده در 90/01/29ساعت 10 توسط javad| |

کاهش 95 درصدی بارندگی در استان بوشهر به نسبت میانگین بلندمدت

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای بوشهر گفت: متأسفانه میزان بارندگی در سال جاری به نسبت میانگین درازمدت 95 درصد کاهش نشان می دهد.

به گزارش پورتال آبفاایران به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای بوشهر، مهندس شاهپور رجایی با بیان این که متوسط بارندگی روزهای اخیر استان حدود 7.5 میلی متر بوده است، افزود: متأسفانه این میزان بارندگی بسیار ناچیز بوده و صرفاً رطوبت لایه های خاک را تأمین می کند و هیچ تأثیری در افزایش دبی رودخانه ها نداشته است.

وی درخصوص وضعیت رودخانه های استان نیز گفت: در مجموع، آورد رودخانه های استان به نسبت میانگین درازمدت حدود 80 درصد کاهش داشته که نگران کننده است.

رجایی بیشترین کاهش آورد رودخانه های استان را مربوط به رودخانه دالکی دانست و افزود: متأسفانه آورد رودخانه دالکی نسبت به میانگین 30 ساله 86 درصد کاهش نشان می دهد.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای بوشهر در خصوص سایر رودخانه های استان اظهار داشت: متأسفانه در رودخانه های باهوش، دشت پلنگ، باغان و حله نیز وضعیت مشابهی را شاهد هستیم.

رجایی با بیان این که هم اکنون در بخش های منابع آب سطحی و زیرزمینی با چالشی جدی مواجه هستیم، ابراز داشت: برای مدیریت بر کم آبی و خشکسالی اجرای دو برنامه مد نظر قرار گرفته است.

این مقام مسئول با اشاره به هدررفت آب در کانال های خاکی استان اظهار داشت: برای جلوگیری از هدررفت آب در کانال های کشاورزی به خصوص کانال های سنتی و خاکی، اجرای پوشش بتونی را مد نظر قرار دادیم.

وی ادامه داد: بر اساس مصوبه ای که در کارگروه آب و کشاوزی به ما ابلاغ شده باید ظرف مدت 5 سال، راندمان آبیاری را 15 درصد افزایش دهیم.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای بوشهر با بیان این که در کنار افزایش راندمان باید فرهنگ مصرف بهینه نیز به کشاورزان آموزش داده شود، افزود: کشاورزان و باغداران استان باید بدانند که منابع آب استان در اثر وقوع خشکسالی های متعدد آسیب پذیر شده و می بایست الگوی مصرف را رعایت کنند.

رجایی با اشاره به امتیازات بسیار خوب دولت گفت: هم اکنون سازمان جهاد کشاورزی به کشاورزان و باغدارانی که درصدد افزایش راندمان با استفاده از تغییر سیستم های آبیاری هستند تا سقف نامحدود وام پرداخت می کند.

وی با اشاره به تلاش برای کنترل و ذخیره سازی سیلاب های فصلی استان افزود: برای انجام این مهم، احداث 4 سد مخزنی در استان مد نظر قرار گرفته است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای بوشهر حجم آب ذخیره شده از این 4 سد را 530 میلیون متر مکعب عنوان و اظهار داشت: باید با ذخیره سیلاب ها از آن ها در مواقع خشک و بحرانی استفاده شود.

وی درخصوص آب شرب نیز گفت: با توجه به این که بیش از 90 درصد آب شرب استان بوشهر از استان های هم جوار به خصوص استان کهگیلویه و بویراحمد تأمین می شود و این استان نیز شاهد کاهش شدید بارندگی در سال جاری بوده است، شهروندان استان باید صرفه جویی و مصرف بهینه را جدی بگیرند.

رجایی ادامه داد: متأسفانه میزان بارندگی در استان کهگیلویه و بویر احمد نیز 10 درصد سال گذشته بوده و این میزان زنگ خطری است برای تمامی شهروندان که در مصرف آب شرب نیز صرفه جویی کنند.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای بوشهر در پایان سهم این شرکت از اعتبارات خشکسالی را 2 میلیارد و 200 میلیون تومان عنوان و تصریح کرد: از میزان 14 میلیارد و 800 میلیون تومان اعتبار خشکسالی، سهم شرکت آب منطقه ای بوشهر 2 میلیارد و 200 میلیون تومان بوده که به زودی دریافت خواهیم

نوشته شده در 90/01/29ساعت 10 توسط javad| |

به نظر شما بهترین سرویس دهنه ایمیل در دنیا کدام است ؟
http://www.cloob.com/answer/question/show/questionid/23723

مشخصات سوال
amirukنام : امیر خانامتیاز : 375درصد بهترین پاسخ : 9%امیر خان (4)i

25 خرداد 87 - 11:16به نظر شما بهترین سرویس دهنه ایمیل در دنیا کدام است ؟تاریخ ایجاد سوال : 25 خرداد 87 (11:16)تاریخ بسته شدن سوال : 28 خرداد 87تعداد بازدید :223تعداد پاسخ ها : 33طبقه بندی : کامپیوتر و رایانه » اینترنت- این سوال بسته شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
به نظر شما بهترین سرویس دهنه ایمیل در دنیا کدام است ؟ 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
bahmaeiنام : علی بهمئیامتیاز : 112درصد بهترین پاسخ : 7%علی بهمئی (11)i

87/3/25 (11:46)سلام
بستگی دارد شما از ایمیل چی بخواهید؟
اگر فضای زیاد می خواهید از گوگل استفاده کنید که هم پهنای بالا دارد و هم سرعت بالا و بسیاری امکانات دیگر ....
اما یاهو هم فضای خوبی دارد ولی ایران را تحریم کرده و ایرانی جماعت را به حساب نمی آورد.البته فواید زیادی حتی نسبت به گوگل دارد .
اما اگر حس میهن پرستی شما بسیار بالا است از ایمیلهای فارسی مثل صبا و نوآور استفاده کنید..21%دیگر پاسخ ها12
fateme_iranنام : فاطمه مامتیاز : 95درصد بهترین پاسخ : 0%فاطمه م (2)i

1.    87/3/25 (11:27)be nazare man yahoo.13%
cheshmak1نام : محمد کرمانیامتیاز : 96درصد بهترین پاسخ : 0%محمد کرمانی (10)i

2.    87/3/25 (11:46)yahoo-----YAHOO.2%
rosebaharنام : بهار یوسفیامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%بهار یوسفی (7)i

3.    87/3/25 (11:46)gmail.21%
vahdatiنام : hassan vahdatiامتیاز : 2927درصد بهترین پاسخ : 9%hassan vahdati (7)i

4.    87/3/25 (11:51)از نظر امنیتی gmail بهترینه..2%
mohsen_vنام : محسن وای جان منامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%محسن وای جان من (20)i

5.    87/3/25 (12:09)google.0%
erfannaنام : عرفان نجف آبادیامتیاز : 105درصد بهترین پاسخ : 0%عرفان نجف آبادی (16)i

6.    87/3/25 (12:17)Gmail.0%
nazafaridنام : سایه امتیاز : 588درصد بهترین پاسخ : 21%سایه (6)i

7.    87/3/25 (12:29)اگر امنیت بخواید که هیچ وقت هک نشید(google( gmail... ولی اگه قشنگی بخواید yahoo مخصوصا مدل beta ... و مدل کلاسیک yahoo ازgmailو beta Yahoo هم سریع تره.5%
worstنام : محمد امتیاز : 2968درصد بهترین پاسخ : 28%محمد (237)i

8.    87/3/25 (12:31)سلام داداش
از حیص امنیت و سرعت جی میل خیلی بهتره
ولی یاهو هم ایران رو تحریم کرده که خودش یه توهینه و از طرفی سرعت پایینی هم داره ولی خوبیش اتچمنتشه که شاید طول بکشه ولی ردخور نداره که با ارور مواجه نشه. مگه اینکه فایل اجرایی باشه. ولی در کل من یاهو رو کنار گذاشتم و الآن با جی میل کار میکنم. سیستم مدیریتش خیلی عالیه.
موفق باشید
یا علی.2%
gladiator_eaglesنام : علی کریمیامتیاز : 104درصد بهترین پاسخ : 0%علی کریمی (20)i

9.    87/3/25 (12:40)hotmail.com
Easy And Hard.2%
barun_tinaنام : الیترا اذینامتیاز : 110درصد بهترین پاسخ : 14%الیترا اذین (6)i

10.    87/3/25 (13:47)به نظر من اول یاهو هست بعدا جیمیل.0%
mahdy_mihaniنام : مهدی میهنیامتیاز : 359درصد بهترین پاسخ : 3%مهدی میهنی (31)i

11.    87/3/25 (13:48)ASP.MAIL
mail2world.0%
rvr1356نام : ا امتیاز : 25951درصد بهترین پاسخ : 8%ا (0)i

12.    87/3/25 (14:15)gmaile.0%
kaka_golpesarنام : آرش امتیاز : 93درصد بهترین پاسخ : 0%آرش (10)i

13.    87/3/25 (14:30)به نظر من yahoo mail و gmail . انتخابش بستگی به خودتون داره چون هركدومشون مزیت هایی دارن.0%
amimazdaنام : امیر اهورا مزداامتیاز : 105درصد بهترین پاسخ : 2%امیر اهورا مزدا (512)i

14.    87/3/25 (15:11)aval yahoo va dar daraje dovom gmail.0%
asal_golzarنام : عسل گلزارامتیاز : 93درصد بهترین پاسخ : 6%عسل گلزار (5)i

15.    87/3/25 (15:18)با عرض سلام من خودم با یاهو و جیمیل به خاطر امنیت كار می كنم ولی hotmail هم خوبه تو ایران هم نوآور خیلی خوبه به خاطر اینكه خاصیت پاپ3 داره یعنی اینكه می تونی تو تنظیمات نوآور كاری كنی كه تمام ایمیلهات كه در سایتهای مختلف مثل یاهو و جیمیل و ... هستند همشون بیان به یك ایمیل كه همون نوآور هستش. noavar.com .2%
ehsan_5983نام : احسان امتیاز : 142درصد بهترین پاسخ : 7%احسان (2)i

16.    87/3/25 (15:26)مطمئنا Gmail
موفق باشی
.0%
smilerنام : مهدی یامتیاز : 111درصد بهترین پاسخ : 33%مهدی ی (64)i

17.    87/3/25 (16:43)منهم جیمیل و یاهو رو معرفی میکنم.
البته نو آور هم تو ایران خیلی خوبه.0%
toxic2نام : نریمان باسامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%نریمان باس (21)i

18.    87/3/25 (21:00)به نظر من Gmail پر سرعته ولی روی هم رفته یاهو بهترینشوونه.0%
hadishemehrنام : محسن طامتیاز : 171درصد بهترین پاسخ : 12%محسن ط (16)i

19.    87/3/25 (21:21)به نظر من الان باز یاهو خودش رو بالا کشیده (با ارائه groupsکه الان خیلی داره جا می گیره)
googel هدف اصلیش جمع آوری کلیه اطلاعات دنیاست و زیاد روی بحث ارائه mail کار نکرده
پس بترتیب :
1.Yahoo
2.Googel
...
موفق باشید ....0%
mohsen_aziziنام : سپیده میلانی امتیاز : 563درصد بهترین پاسخ : 8%سپیده میلانی (24)i

20.    87/3/25 (21:45)یاهو خوب بود و هم فضای خوبی دارد ولی ایران را تحریم کرده و ایرانی جماعت را به حساب نمی آورد.البته فواید زیادی حتی نسبت به گوگل دارد .

اما من خودم گوگل رو ترجیح می دم .0%12


ارسال ایمیل به تعداد بیشتر از کدام سرویس
http://www.cloob.com/answer/question/show/questionid/51945

مشخصات سوال
afsanejunنام : افسانه محمدیامتیاز : 593درصد بهترین پاسخ : 6%افسانه محمدی (175)i

8 دی 87 - 07:48ارسال ایمیل به تعداد بیشتر از کدام سرویس اطلاعات بیشتر : در یاهو و جی میل و هات میل در هر بار ارسال به چند نفر می شه یه نامه رو فرستاد؟ یعنی در فیلد گیرنده چند تا ایمیل را می توان نوشت؟ با احتساب cc & bcc
بیشترین تعداد گیرنده رو در کدام سرویس می شه وارد کرد؟
مثلا 500 تا در هر ارسال!تاریخ ایجاد سوال : 8 دی 87 (07:48)تاریخ بسته شدن سوال : 21 دی 87تعداد بازدید :38تعداد پاسخ ها : 3طبقه بندی : کامپیوتر و رایانه » اینترنت- این سوال بسته شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
ارسال ایمیل به تعداد بیشتر از کدام سرویس 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
akam22نام : آکام حبیبیامتیاز : 16649درصد بهترین پاسخ : 54%آکام حبیبی (24)i

87/10/8 (09:43)SmartSerialMail نرم افزاری قدرتمند از شرکت Jam Software برای ارسال ایمیل به بعد وسیعی از کاربران است . این نرم افزار امکان ارسال خودکار تعداد بیشماری ایمیل با قابلیت های گوناگون و در محیط های گرافیکی گوناگون به کاربر می دهد . دیگر قابلیت خوب این نرم افزار سادگی استفاده از آن است که کاربر آماتور و حرفه ای به خوبی با آن رابطه برقرار کرده و نیازهای خود را رفع می نمایند .

http://rapidshare.com/files/46667495/SmartSerialMail.v4.1.1_4all_jumpoo.rar


http://www.esnips.com/nsdoc/1d90b2aa-3c82-43f9-a1cb-133f2aa68838/?action=forceDL


و بهترین راه برای ارسال نامحدود ایمیل استفاده از Email Marketing

http://www.constantcontact.com/index.jsp

و سایتی خوب دیگر

http://www.sendyourfiles.com/?utm_nooverride=1&l=email-file&utm_content=[Email_File]&gclid=CIaWw5nT4pcCFQRPtAodDmnMCw.50%دیگر پاسخ ها
hamedgorginiنام : حامدخان ؟امتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%حامدخان ؟ (17)i

1.    87/10/8 (09:56)GIMAIL MITONI ESTAFADEH KONI.40%
mrn1988نام : امتیاز : 108درصد بهترین پاسخ : 0%M R N (215)i

2.    87/10/8 (14:21)سلام دوست عزیز شما میتونید با سرویس جمیل روزانه برای 1500 نفر ایمیل بفرستید که در هر ارسال حداکثر 500 تا میشه فرستاد بعد از این ایمیل شما تا 24 ساعت بعد نمیتونه ایمیل بفرسته و روز بعد باز هم میتوانید 1500 تا بفرستید و فرقی هم نمیکنه که در to یا cc یا bcc بفرستید.10%


بهترین سرویس دهنده وبلاگ کدام است ؟
http://www.cloob.com/answer/question/show/questionid/11848

مشخصات سوال
14tirنام : حسین رونقی ملکیامتیاز : 1605درصد بهترین پاسخ : 25%حسین رونقی ملکی (73)i

13 بهمن 86 - 12:53بهترین سرویس دهنده وبلاگ کدام است ؟ اطلاعات بیشتر : با درود
دوستان عزیز بهترین سرویس دهنده وبلاگ از نظر شما کدام است ؟ که هم امکانات خوبی داشته باشد هم امنیت خوبی و بتوان به راحتی با ان کار کرد ؟جزئیات : صرفا نباید سرویس دهنده فارسی یا داخل ایران باشند !تاریخ ایجاد سوال : 13 بهمن 86 (12:53)تاریخ بسته شدن سوال : 17 بهمن 86تعداد بازدید :110تعداد پاسخ ها : 16طبقه بندی : کامپیوتر و رایانه » اینترنت- این سوال بسته شده است.

عنوانوضعیت
نمایش برای همه
دوستان
بهترین سرویس دهنده وبلاگ کدام است ؟ 
ایجاد علامتبهترین پاسخ
meyti65نام : مهدی نابخشودهامتیاز : 121درصد بهترین پاسخ : 14%مهدی نابخشوده (193)i

86/11/15 (21:39)ااگه بین همه ی سرویس دهنده های وبلاگ بخوام مقایسه کنم خوب Blogger.com با توجه به سابقه ی طولانی + ساپورت گوگل + داشتن سرورهای قوی و عدم قطع سرویس و ساپورت دائمی + داشتن بیش از 20 میلیون کاربر و همینطور داشتن امکانات کاملی مثل : دسترسی کامل به قالب سایت و ادیت آن و همینطور امکان ادیت CSS در سایت + اختصاص فضا برای آپلود فایل + امکان قرار دادن کدهای اسکریپت در پستها ( نه در قالب ) +... از بقیه یه سر و گردن بالاتره ...
بعد از اونم wordpress.com قرار داره که زیاد بین ایرانیا جا نیفتاده ...
تو سرویسهای فارسی هم میهن بلاگ کاملترین امکانات رو داره ولی به نظر من بلاگفا بهترین سرویس وبلاگ رو میده با توجه به :
سرعت بالاتر لود صفحات + رابطه ی کاربری بی نظیر + پنل مدیریت زیبا و آسان + مدیریت قوی این سایت که با وجود مشکلاتی که رقبا واسش به وجود آوردن بازم ادامه دادن ! .0%دیگر پاسخ ها
morteza_rezaeiنام : مرتضی رضاییامتیاز : 1218درصد بهترین پاسخ : 5%مرتضی رضایی (63)i

1.    86/11/13 (13:14)blogfa.14%
sweet_heart007نام : مجتبی امتیاز : 144درصد بهترین پاسخ : 11%مجتبی (6)i

2.    86/11/13 (13:22)blogfa.7%
mohsen_sniperنام : Amoo Mohsenامتیاز : 4213درصد بهترین پاسخ : 7%Amoo Mohsen (32)i

3.    86/11/13 (13:24)شك نكن كه بلاگفا یكی از بهترین های آسیاست.

در رسمی ترین رنكینك بازدیدجهانی كه هر ماه از سوی "‌‌ آلكسا "‌ اعلام میشود همیشه رقمی كمتر از 250 را به خود اختصاص میدهد كه در بین سایت های ایرانی پربازدیدكنندترین در دنیا محسوب میشود.

پس از بلاگفا نیز دومین سایت پربازدید ایرانی سایت كلوب با رتبه ای حدود 800 میباشد.

پس شك نكن كه هم از لحاظ اكانات و سهولت دسترسی و كیفیت و نیز از لحاظ بازدید ، بلاگفا بهترین سایت وبلاگ فارسی در دنیاست..35%
nazpari_joooonنام : سارا جونامتیاز : 565درصد بهترین پاسخ : 15%سارا جون (19)i

4.    86/11/13 (13:51)blogfa خوبه ولی این آلی تر
http://www.gigfa.com/

امکانات گیگفا :


ما در بهترین شرایط ، امکانات زیر را در اختیارتان قرار می دهیم :

» اختصاص یک آدرس اینترنتی (http://Yourname.gigfa.com )
» ارائه 300 مگابایت فضای وب
» ارائه 10 گیگابایت پهنای باند ماهانه
» کنترل پنل cPanel با تم VistaPanel
» بدون تبلیغات
» ارائه 7 عدد دیتابیس MySQL
» ارائه 5 عدد Add-On Domains
» ارائه 5 عدد Subdomain
» امکان PHP Flags manager
» امکانات Fantastico و Automatic installer
» اکانت FTP
» فایل منیجر آنلاین Net2FTP
» وب میل Webmail
» سرویس POP email accounts
» سرویس Password protected folders
» بهره مندی از Php MyAdmin
» سرور های قدرتمند و پر سرعت ( این مورد را واقعا تجربه خواهید کرد )گیگفا ، فضای وب رایگان به شما ارائه می دهد. سرویس های گیگفا توسط یکی از بزرگترین مراکز اینترنت در شهر لندن پشتیبانی می شود. در فضای وبی که ما به شما ارائه می دهیم ، می توانید :

- صفحات شخصی خود را آپلود نمایید
- از برنامه های مدیریت محتوا استفاده نمایید
- از برنامه های وبلاگ استفاده نمایید
- فایل های خود را آپلود نمایید
- انجمن راه اندازی نمایید
- و ...


بنابراین اگر از قبل وبلاگ داشتید ، دیگر لازم نیست فایل هایتان را به طور جدا در سایت های دیگر آپلود کنید.با نصب نرم افزارهای وبلاگ ، مدیریت وبلاگ را به طور پیشرفته تجربه خواهید کرد...
گیگفا ، فضایی بدون تبلیغات را در اختیارتان می گذارد. بنابراین می توانید تبلیغات شخصی خودتان را در سایتتان قرار دهید.21%
rosickyنام : امین امتیاز : 110درصد بهترین پاسخ : 0%امین (0)i

5.    86/11/13 (14:19)بستگی به نیازهای خودت داره
اگه با محیط فارسی راحت تری و دوست داری راحت تر وبلاگتو مدیریت کنی.بلاگفا و میهن بلاگ بهترین ها هستند
اما این دو تا بهت فضا نمیدن واسه قرار دادن عکس و ...
ولی اگه یه سایت می خوای که بهت فضا بده من بهت opera رو پیشنهاد می کنم که 300 mg می ده.خیلی چیزا داره.از جمله counter timer و نظر سنجی و ...
از این لینک می تونی عضو بشی..
http://my.opera.com.0%
helllove11نام : علیرضا امتیاز : 111درصد بهترین پاسخ : 8%علیرضا (19)i

6.    86/11/13 (17:02)حالا چرا دعوا می كنین؟ آره هر جفتشون خوبن! یعنی هم میهن بلاگ! هم بلاگفا! .0%
ham367نام : حامد مامتیاز : 457درصد بهترین پاسخ : 2%حامد م (34)i

7.    86/11/13 (22:31)www.blogfa.com.7%
313taنام : علی مامتیاز : 5556درصد بهترین پاسخ : 14%علی م (9)i

8.    86/11/13 (22:57)ورد پرس

در پاسخهای قبلی به سوالی مشابه این ، دلایل تخصصیش رو گفتم..0%
i_mghنام : محسن امتیاز : 2921درصد بهترین پاسخ : 8%محسن (10)i

9.    86/11/13 (23:39)gigfa.com
lمسئول سایتشم منم .7%
mahyarkhatibنام : مهیار خطیبامتیاز : 105درصد بهترین پاسخ : 10%مهیار خطیب (3)i

10.    86/11/14 (10:21)blogfa.0%
ahmad_aaنام : danial mامتیاز : 100درصد بهترین پاسخ : 0%danial m (6)i

11.    86/11/14 (17:35)www.blogfa.com

www.persiangig.com

www.mihanblog.com

www.webgozar.com

.0%
zesht04نام : امین حسینیامتیاز : 110درصد بهترین پاسخ : 0%امین حسینی (11)i

12.    86/11/14 (19:50)blogfaبهترین است.0%
hamedmaنام : حامد mامتیاز : 118درصد بهترین پاسخ : 7%حامد m (4)i

13.    86/11/14 (23:44)یا خدا !

اینها کی هستند که میگن بلاگفا بهترین سرویس دهنده وبلاگه !

آقا بیا برو اینجا : www.wordpress.com

3 گیگ هم بهت فضا میده واسه آپلود کردن عکس و ... ببینم بلاگفا چقدر فضا میده بهتون ؟؟؟ .0%
afshar66نام : پسر بارانامتیاز : 174درصد بهترین پاسخ : 7%پسر باران (4)i

14.    86/11/15 (10:26)بلاگفا
بلاگ اسپوت.0%
منبع www.dasres.com
نوشته شده در 90/01/29ساعت 10 توسط javad| |

 

 

عبارت فناوری اطلاعات (IT) یا به تعبیر کاملتر فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) چیست؟  فن آوری اطلاعات مخفف عبارت انگلیسی Information & Communication Technology است.منظور از آن مجموعه ابزارها و روش های لازم برای تولید، پردازش، نگهداری، توزیع و انهدام سیستم های مبتنی بر اطلاعات به معنی فراگیر آن (شامل متن، صوت و تصویر) است و به مجموعه ای گفته می شود.


در فن آوری اطلاعات و ارتباطات 4 فرآیند نهفته و درونی است
اول تولید، دوم پردازش ، سوم ذخیره ، چهارم بازیابی و پنجم انتقال اطلاعات که در ابتدا و قبل از حضور ارتباطات امروزین و با نبود مبحث انتقال اطلاعات تنها فن آوری به فن آوری اطلاعات موسوم بود

اجزای فن آوری اطلاعات و ارتباطات ICT
که دارای یکی از اجزای زیر باشد:
- سخت افزار (Hard ware)
- نرم افزار (Software)
- سیستم های ارتباطی (Communication Systems)

در ابتدا چند واژه اصلی در مقوله فناوری اطلاعات، تعریف و تفاوت بین آنها را به منظور روش شدن بحث، تشریح می کنیم.

داده Data :
بر اساس تعاریف موجود در منابع،‌ می توان چنین داده یا دیتا DATA را تعریف نمود :
داده ها گروهی از نمادها،‌کلمات، اعداد، نمودارها و حقایق گسسته و بی مفهومی هستند که رخدادها را نشان می دهند.
داده ها حقایقی هستند که از طریق مشاهده و‌ تحقیق بدست می آیند. مواد خامی که هنوز پردازش نشده اند مانند تاریخ و مقدار یک صورتحساب، تعداد پرسنل شرکت،‌ جزئیات لیست حقوق. در مثال ساده تر ؛ تاریخ تولد شما در ابتدا در برابر سن شما یک داده محسوب می شود که برای استفاده پس از پردازش و اعلان سن شما به اطلاعات بدل می شود

اطلاعات Information :
اطلاعات را بر اساس تعاریف موجود در منابع،‌ می توان چنین تعریف نمود :
اطلاعات، داده های پردازش شده و حقایقی با مفهوم هستند که به توصیف و تعریف داده ها می پردازند و توسط گیرنده پیام درک و تفسیر می شوند.
در واقع داده ها با افزودن ۵ ویژگی شامل زمینه (Context) ، طبقه بندی (Categorization) ، محاسبه (Calculation) ، اصلاح (Correction) ، و جمع شدگی (Condensation) ، به اطلاعات تبدیل می شوند.

اصول تبدیل داده به اطلاعات
هنگام تهیه گزارش ها، باید از نیازها، تحصیلات و موقعیت کاربران و استفاده کنندگان در سازمان آگاه باشیم و داده ها را بر اساس نیاز آنان به اطلاعات مورد نظر تبدیل کنیم. همچنین اطلاعات باید دقیق و به روز باشند به طوری که باعث بهبود تصمیمات شوند.پارامترهای به موقع بودن، مناسبت، دقت، جزئیات، تکرار و قابلیت فهم به عنوان ویژگی های اصلی اطلاعات مطرح هستند.

دانش: اطلاعات در مرحله بعدی این فرایند به وسیله پرسنل سازمان به دانش تبدیل می شود. برای تولید دانش در یک فرایند نیاز به اطلاعات، نیروی انسانی و مدیریت دانش داریم. دانش از مهمترین نتایج این فرایند است که باعث ایجاد مزیت رقابتی برای سازمان می شود.
امروزه دانش را به عنوان مهمترین منبع نوآوری، بهره وری انسانها و در نهایت رشد و بقای سازمان می شناسند. در منابع علمی معتبر نیز دانش را آمیخته ای از نظرات تجربیات، تئوری ها، الگوها، مهارت و سرمایه های اطلاعاتی تعریف می کنند.

اطلاعات چیست و چگونه تعریف می شود
به این ترتیب اطلاعات پاسخگوی سئوالاتی مانند چه چیزی (What) ، چه کسی (Who) ، چه زمانی (When) ، و کجا (where) است و دانش نیز پاسخگوی سئوالات چگونگی (How) است.

 

خرد: پس از ایجاد دانش، خرد یا بینش (Wisdom) مرحله نهایی این فرایند است.
خرد یا بینش در برگیرنده مبانی، اصول و الگوی اولیه برای فهم و به کارگیری دانش مناسب برای یک منظور خاص یا معین است. به عبارت دیگر دانش روش پیاده سازی و استفاده از اطلاعات و پاسخی برای سئوال چرا (Why) است. ارتباطات برای اینکه از اطلاعات تهیه شده استفاده شود باید آن را در اختیار کاربر قرار داد و این انتقال از طریق مفهوم ارتباطات انجام می شود. ارتباط چندین شکل مختلف دارد مانند مکالمه حضوری، مکالمه تلفنی، ملاقاتهای رسمی، نامه ها و گزارش ها.

عوامل ارتباطات نامطلوب
باید از هر گونه عاملی که باعث ارتباطات نامناسب می شود مانند نوشتار ضعیف یا غیر منطقی، طراحی بد، تصویر با کیفیت پایین و اختلالات فیزیکی اجتناب کرد. بهترین نوع ارتباط نوعی از ارتباط است که گیرنده و فرستنده هر دو مفهوم یکسانی را برداشت کنند و علی رغم همه پیشرفت های قرن بیستم هنوز ارتباطات مناسب به ندرت انجام می شود. بنابراین مدیران فناوری اطلاعات سازمانها می بایست با تدابیر لازم و آماده سازی این بستر نسبت به بهبود سطح ارتباطات سازمان اقدام کنند.

سیستم های اطلاعاتی
همانطوری که می دانید تعریف سیستم عبارت است از مجموعه ای از اجزای به هم پیوسته که برای تحقق هدفی واحد، با هم در تعامل هستند. هر سیستم از ورودی ها، خروجی ها، فرایند، بازخورد و محیط تشکیل شده است. سیستم اطلاعاتی نیز به سیستمی گفته می شود که برای کاربران سازمان به منظور حمایت و پشتیبانی از تصمیم گیری ها اطلاعات تهیه می کند مثلاً یک سیستم حقوق و دستمزد (چه به صورت دستی و یا مکانیزه (CBIS) یک سیستم اطلاعاتی تلقی می شود.

از انواع سیستم های اطلاعاتی می توان سیستم های زیر را نام برد:
- سیستم پردازش داده ها (DP)
- سیستم اطلاعات مدیریت (MIS)
- سیستم پشتیبانی تصمیم گیری (DSS)

طرح جامع فناوری اطلاعات IT Master Plan
با توجه به رشد سریع فناوری اطلاعات در عرصه های مختلف و نیاز و وابستگی روز افزون (به ویژه در سازمان های متوسط و بزرگ) به این فناوری، یکی از وظایف مهم مدیران IT در سازمانها، به هنگام کردن سازمان با این تغییرات روز افزون است. به طوری که با حداقل هزینه، بهترین انتخاب را داشته باشند. طرح جامع فناوری اطلاعات سندی است که در آن پس از انجام بررسی های کارشناسانه ابتدا وضعیت موجود سازمان و سپس نیازها و برنامه های سازمان به منظور تامین کلیه نیازهای اطلاعاتی به صورت هماهنگی با ماموریت و چشم انداز کلی سازمان تبیین می شود.
با توجه به اینکه فناوری اطلاعات هزینه های زیادی را به سازمان تحمیل می کند مدیران فناوری اطلاعات، بایستی در طرح جامع فناوری اطلاعات خود، مسائل اقتصادی را به دقت تشریح و عواقب آن را مورد بررسی قرار دهند تا در نهایت بتوانند بهترین گزینه را برای سازمان خود انتخاب کنند و هماهنگ با سایر برنامه های سازمان در راستای ایجاد ارزش افزوده قرار گیرند.

آشنایی با مفاهیم بنیادی فرآیند فن آوری اطلاعات و ارتباطات
تبدیل اطلاعات Conversion
تبدیل اطلاعات یعنی تبدیل اطلاعات از داده به اطلاعات یا از شكلی از اطلاعات به شكل دیگر در کلیه ابتدا آغاز فرآیند موجود
برای مثال اسكن كردن یك متن و تبدیل آن به یك فایل .

ذخیره سازی اطلاعات Storage
ذخیره سازی اطلاعات را می توان چنین برداشت نمود هرگونه عملیاتی که اطلاعات را برروی یک رسانه ذخیره کند معنا رسانه اینجا معنا خاص یک وسیله ایست که قدرت ذخیره و بازیابی وبعبارتی بازخوانی اطلاعات را داشته باشد.
برای مثال ذخیره كردن صدا بر روی CD یا ذخیره كردن اطلاعات عمل رایت موسیقی بر روی سی دی ذخیره سازی اطلاعات بر روی رسانه C++D تعریف می شود

پردازش اطلاعات Processing
هرنوع عملیات بر روی داده یا اطلاعات در مسیر فرآیند تولید، ذخیره و بازیابی و انتقال اطلاعات و یا تبدیل داده به اطلاعات را به گونه ای که اطلاعات موجود را با افزایش افزوده همراه سازد پردازش اطلاعات تعریف می کنند
برای مثال محاسبه حقوق و دستمزد یا تهیه تراز مالی و یا محاسبه اقلام مورد نیاز برای خرید این مثالی از ایجاد ارزش افزوده اطلاعات است اما اگر تاریخ تولد من را بگیرید بعنوان داده و خروجی اتان سن من باشد اینهم پردازش تبدیل داده به اطلاعات محسوب می گردد

تبادل اطلاعات Communication
هر نوع عملیاتی که بر روی اطلاعات در مسیر فرآیند تولید، ذخیره و بازیابی اطلاعات انجام شود تبادل اطلاعات یا به تعبیر من انتقال اطلاعات محسوب می شود
مانند ارسال یك یا چند فایل از كامپیوتری به كامپیوتر دیگر ، مثالی عینی تر، همین اینترنت در آن انتقال اطلاعات از کامپیوتر مادر و سرور میزبان وبلاگ من به کامپیوتر و نرم افزار مرورگر شما انجام می شود.

تحلیل اطلاعات Analysis
هر گونه عملیات و فرآیندی که به تحلیل هوشمند، هدفمند و هوش گرای اطلاعات بدل شود تحلیل اطلاعات گویند ، تحلیل اطلاعات و پردازش اطلاعات در هوشمندی و تحلیل محتوایی درونی متفاوت می باشند اما از لحاظ خروجی و ارزش افزوده اطلاعات برابر هستند
مانند نرم افزارهای هوشمند طراحی صنعتی و ساختمانی.

انهدام اطلاعات Delete
هر نوع فرآیندی که باعث از بین رفتن و خروج بخشی از اطلاعات در فرآیند ذخیره ، بازیابی و انتقال اطلاعات شود انهدام اطلاعات تعریف می شود بدیهی است انهدام اطلاعات جز پردازش است که به نتیجه نابودی وجودی اطلاعات ختم می شود!!!!
مانند حذف اطلاعات اضافه و غیرضروری یك كامپیوتر


یک مثال عینی :
یک خبرگزاری داریم در این خبرگزاری فرضی به فن آوری اطلاعات رو آورده و کلیه عملیات خود را با فن آوری اطلاعات انجام می دهد و چهار اصل ذخیره ، بازیابی ، پردازش و انتقال اطلاعات را انجام می دهد.
خبرنگار فرضی این خبرگزاری ، خبر خود را به وسیله سخت افزار کامپیوتر و نرم افزار ویراستاری تحریر می کند و در قسمتی از کامپیوتر خود ذخیره می کند( ذخیره اطلاعات) سردبیر خبر را بازخوانی می کند وتصحیح می نماید ( بازیابی اطلاعات) ؛ و آن را روی سرور برمبنای خروجی و فرمت خاص می دهد ( پردازش اطلاعات ) حال این خبر برروی شبکه ملی پخش می شود( انتقال اطلاعات) پس چهار اصل اطلاعات را داراست.

تعبیر اصول فرآیند فن آوری اطلاعات و ارتباطات در مثال خبرگزاری
این چهار اصل خبرگزاری را به فن آوری اطلاعات سوق داده است .
تبدیل اطلاعات برای مثال اسكن كردن یك متن و تبدیل آن به یك فایل.

ذخیره سازی اطلاعات پس از تایپ خبر و مقاله در روی حافظه دایمی کامپیوتر خبرگزاری ذخیره شود.
پردازش اطلاعات : ارقام و اعداد با کامپیوتر محاسبه و در خبر درج شود یا خبری مورد پردازش و ویرایش قرار گیرد
تبادل اطلاعات : خبر به صورت فایل و با فاکس میل به دفتر مرکزی مخابره شود!!!
تحلیل اطلاعات یک نرم افزار غلطهای احتمالی را تصحیح و از لحاظ نگارش خبر را ویراستاری کند

نوشته شده در 90/01/28ساعت 21 توسط javad| |

 

افزايش جمعيت و به دنبال آن شهرنشيني به عنوان پديده‌اي فراگير در يكصد سال اخير، هم كشورهاي صنعتي و هم كشورهاي در حال توسعه را در بر گرفته است. به طوري كه بسياري از جوامع، داراي شهرهاي پرجمعيت چند ميليوني هستند. پيش از سال 1900 ميلادي رشد شهرنشيني مربوط به كشورهاي غربي بود، اما از ابتداي قرن بيستم، دامنه شهرنشيني به كشورهاي در حال توسعه نيز كشيده شد و در دهه‌هاي اخير جمعيت شهرنشين اغلب كشورهاي در حال توسعه بيش از جمعيت روستانشين آنهاست.

روند سريع انتقال جمعيت از روستا به شهر در برخي شهرها با ايجاد منابع و امكانات كافي شهري مانند مسكن، آب، برق و ... همراه نبوده است و كمبودهايي احساس شده است. جذب مشارکت های دولتی، بهره وری اقتصادی، حفظ تساوی و عدالت اجتماعی، کاهش فقر و بهبود شرایط زیست محیطی از اهداف عمده مدیران شهری است که این اقدامات در سایه استفاده بهینه و توزیع عادلانه منابع امکان‌پذیر خواهد بود. از طرف ديگر افزايش جمعيت، گسترش فيزيكي شهر را در پي داشته و ارائه خدمات شهري را مشكل كرده است. بدين ترتيب مشكل مسكن، كمبود فضاي سبز كافي، آلودگي هواي ناشي از تردد اتومبيل ها، حاشيه‌نشيني و بيكاري از جمله عوامل نارضايتي شهري است.

در عصر حاضر و با توجه به پیشرفت فناوری‌های ارتباطی و ایجاد شبکه، مفهوم جدیدی بنام فناوری اطلاعات به وجود آمده است. فناوری اطلاعات به مجموعه ابزار‌هایی گفته می شود که به منظور ورود، ذخیره، پردازش و گزارش‌گیری اطلاعات به کار می رود . طبق تعریفی دیگر، فناوری اطلاعات شامل طراحی، توسعه، نصب و اجرای کلیه سیستم‌ها و نرم‌افزار‌های اطلاعات مدیریتی، در رابطه با موضوع پیشرفت علوم و تکنولوژی کامپیوتر است. با توجه به این نکته که حدود 80 درصد از اطلاعات به دست آمده از محیط زندگی شهری دارای بعد جغرافیایی می‌باشند، GIS یکی از مهم‌ترین بخش های صنعت فناوری اطلاعات می باشد. به دلیل ماهیت کامپیوتری سیستم اطلاعات جغرافیایی می توان حجم اطلاعات بسیار زیادی را در مورد یک نقطه و یا منطقه خاص هم زمان و به صورت یکپارچه ذخیره کرده و در تحلیل‌ها از آن استفاده کرد.
در این مجمل سعی شده تا نقش مهم سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی در فرآیند مدیریت و برنامه‌ریزی شهری شرح داده شود.

GIS و مدیریت و برنامه‌ریزی شهری
در مدیریت و برنامه‌ريزي شهری با توجه به عملكرد عوامل شهری، نحوه‌ي استفاده از اراضي شهر، محله‌بندي مسكن، ترافيك، فضاي سبز و غيره, در رابطه با جمعيت شهر مورد بررسي قرار مي‌گيرند. اهم وظایف برنامه‌ریزی شهری به قرار زیرند:

1.تعیین راه حل های چگونگی توسعه شهری
2.انتخاب منطقه مورد نظر برای توسعه شهری یا احداث منطقه جدید شهری
3.سامان بخشیدن عمده‌ترین عوارض صنعتی، طراحی شبکه خارجی ترافیک
4.استفاده بهینه از زمین بین مناطق مسکونی، تجاری، ورزشی، فرهنگی و...

نوشته شده در 90/01/28ساعت 15 توسط javad| |

فرشتگان روزی از خدا پرسیدند :

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

بار خدایا تو که بشر را اینقدر دوست داری غم را چرا آفریدی ؟

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد

خداوند گفت:

تصاوير جديد زيباسازی وبلاگ , سايت پيچك » بخش تصاوير زيباسازی » سری ششم www.pichak.net كليك كنيد
غم رابخاطر خودم آفریدم چون این مخلوق من که خوب


می شناسمش تا


غمگین نباشد به یاد خالق نمی افتد
نوشته شده در 90/01/27ساعت 21 توسط javad| |

مناطق حفاظت شدچاه مبارك شهرستان كنگان .

حله : روستاي كره بند شهرستان بوشهر .

شكارگاه كوه مند : لاور ساحلي شهرستان تنگستان .

 

ه :

مند : روستاي بردخون شهرستان دير.

نايبند : روستاي چاه مبارك شهرستان كنگان .

حله : روستاي كره بند شهرستان بوشهر .

شكارگاه كوه مند : لاور ساحلي شهرستان تنگستان .

 

 

جزاير و شبه جزاير استان :

مهمترين جزاير خليج فارس كه در قلمرو استان بوشهر قرار دارند عبارتند از:

جزيره خارك :

اين جزيره در فاصله 57 كيلومتري شمال غربي بوشهر واقع گرديده است. طول تقريبي آن 8 كيلومتر و عرض آن 4 تا 5 كيلومتر و جزيره اي مرجاني است. تأسيسات نفتي در اين جزيره قرار دارد و سواحل عميق آن جهت ايجاد لنگرگاه مطلوب مي باشد.

جزيره خارك يكي از بخشهاي شهرستان بوشهر است و بيش از ده هزار نفر جمعيت دارد. اين جزيره از مناطق بسيار قديمي استان است و آثار تاريخي و باستاني متعددي را در خود جاي داده است.

 

 

جزيره خاركو :

اين جزيره در شمال شرق جزيره خارك قرار دارد و از نظر اقتصادي داراي اهميت ويژه اي است.

جزيره شيف :

جزيره شيف در شمال بندر بوشهر قرار دارد و جزيره اي ماسه است.

جزيره عباسك :

اين جزيره بين بندر بوشهر و جزيره شيف قرار دارد و خالي از سكنه مي باشد.

 

 

جزيره ام الكرم و نخيلو :

اين دو جزيره خالي از سكنه در حدود ناحيه بردخون در سواحل جنوبي استان بوشهر ، در فاصله كمي نسبت به يكديگر قرار گرفته اند. جزيره نخيلو در حال حاضر بيش از هر چيز محل زيست لاك پشتان خليج فارس مي باشد و از اين نظر ، اهميت زيست محيطي قابل توجهي دارد.

جزيره گرم :

جزيره گرم مقابل شهرستان دير در خليج فارس واقع شده و به علت وجود انبوه درختان جنگلي (موسوم به گرم) به همين نام نيز مشهور شده است.

جزاير مطاف ، مرغي ،‌ تهمادو و چراغي كه در مقابل ناحيه بردخون قرار دارند و خالي از سكنه اند از ديگر جزاير استان بوشهر هستند.www.lian1390.com

نوشته شده در 90/01/23ساعت 15 توسط javad| |

 

صنايع دستي :

با توجه به وضعيت خاص اقتصادي در استان بوشهر ، صنايع دستي و به ويژه صنايع دستي روستايي از گذشته داراي نقش تعيين كننده و مهمي در معيشت روستائيان منطقه بوده و بيشتر ساكنان نواحي روستايي به علت محدود بودن بخش كشاورزي و بيكاريهاي فصلي ناشي از آن كوشيده تا از امكانات موجود و مواد اوليه اي كه طبيعت در اختيار آنان قرار داده است به عنوان وسيله اي براي كسب درآمد بيشتر و امرار معاش استفاده كنند و به توليد محصولاتي مانند قالي ،‌ گبه ، عبا ، گليم ، حصير ، سفال ، گيوه دوزي ، مشك ، دولچه ، زنبيل ، سبد ، توربافي ، سوزن دوزي ،‌ نساجي و مصنوعات رودوزي شده اقدام كنند.

 

 

 

 

گبه بافي:

برجسته ترين صنعت دستي و خانگي استان بوشهر كه تقريباً در بيشتر نقاط روستايي و حتي شهري رايج بوده و شغل اول يا حرفه دوم تعداد زيادي از خانوارها محسوب مي شود، بافت گبه است.

گليم بافي:

تقريباً در بيشتر نقاط روستايي رايج است . فصل بافت گليم معمولاً در زمستان مي باشد و خانواده هاي روستايي در كنار ساير فعاليتهاي كشاورزي و دامپروري ،‌ از اوايل پاييز كه فصل چيدن پشم گوسفندان آغاز مي شود خود را براي شروع كار در زمستان آ,اده كرده و تدريجاً شستشوي ، ريسيدن پشم و رنگرزي را آغاز مي كنند و اوايل ديماه بكار بافت مي پردازند. تار گليم هاي روستايي اغلب از موي بز كه داراي استحكام بيشتري مي باشد انتخاب مي شود ولي پود مصرفي تماماً از پشم است.

لنج و قايق سازي :

لنج و قايق سازي از قديمي ترين و مهمترين صنايع دستي بوشهر محسوب مي شود كه سابقه آن به دوره افشاريه مي رسد. نيروي شاغل در اين بخش منحصر به همان «گلافان» (سازندگان لنج و قايق) قديمي مي گردد.

مصالح اوليه مورد نياز چوبهاي جنگلي مقاوم در مقابل رطوبت براي اسكلت و تخته هاي مرغوب هندي به نام «ساي» براي بدنه آن و بقيه از محل تأمين مي شود.

 

دريايي :

مسافرت و حمل و نقل دريايي علاوه بر جاذبه خاص خود مقرون به صرفه بودن و ايمني بيشتر نسبت به ديگر وسايل حمل و نقل از جايگاه ويژه اي برخوردار است.

بوشهر از امكانات بندري جهت تخليه و بارگيري در محوطه و اسكله و پايانه هاي مسافري برخوردار است . در اين رابطه كشتيراني والفجر هشت ، امروزه با رشدي مطلوب در زمينه بار و مسافر يكي از موفق ترين شركتها از نظر استفاده مفيد از منابع موجود در منطقه خليج فارس است.

اين شركت با بهر ه مندي از كشتي هاي مجهز نسبت به ترانزيت كالا و خودرو سواري بصورت حمل مركبات و ميوه و تره بار با بهره گيري از تريلرهاي يخچالي و سرويسهاي عظيم بار و مسافر با كشتيهاي تند رو اقدام مي كند.

 

 

هوايي :

فرودگاه بين المللي بوشهر با داشتن پروازهاي داخلي به شهرهاي تهران – شيراز – اصفهان و … و پروازهاي خارجي به كشورهاي حوزه خليج فارس سرويس هاي منظم ارائه مي دهد.

 

نوشته شده در 90/01/23ساعت 15 توسط javad| |

آب و هواي استان بوشهر بطور كلي گرم (بيابان كناري) كه در نواحي ساحلي گرم و نمناك و در قسمت هاي داخلي گرم و خشك است . متوسط دماي ساليانه 24 درجه سانتيگراد است كه بيشترين مقدار آن در تابستان به حدود 50 درجه و كمترين مقدار آن به 6 درجه مي رسد. ميزان بارندگي در استان بوشهر كم و متغير است و ممكن است مقدار آن خيلي بيشتر يا كمتر از متوسط بارش ساليانه (217 ميليمتر) باشد.

 

 

رودخانه ها : از جمله رودخانه هاي استان بوشهر رودخانه مند ،‌دالكي ، شاپور ، حله ، اهرم و شور است كه فصلي و يا اتفاقي هستند. اكثر آنها شور و برخي نيز شيرين هستند. رودخانه هاي دالكي ، مند و شاهپور دائمي مي باشند.

استان بوشهر داراي 8 شهرستان به نامهاي : بوشهر ، دشتستان ، دشتي ،‌ تنگستان ،‌ كنگان ، ‌دير ، گناوه ، ديلم و 17 بخش ، 18 شهر و 36 دهستان است و طبق آخرين سرشماري جمعيت آن به 743675 نفر مي رسد.

 

 

برخي از ويژگيهاي اجتماعي و فرهنگي استان بوشهر

نژاد :

استان بوشهر پيش ا ز ورود آريائيها به ايران محل سكونت اقوام و گروه هاي نژادي گوناگوني بوده است. علاوه بر نژاد بومي و مديترانه اي اقوام و نژادهاي ديگري همچون سياهپوست هاي دراويدي ، سامي ها ،‌ايلاميها ،‌سومريها ، نورديك ها و عربها در اين خطه زندگي مي كردند . بعدها و به هنگام شكل گيري شهرهاي استان بوشهر بويژه بندر بوشهر گروه هاي ديگري از اقوام داخلي ايران از جمله بهبهاني ها ،‌دهدشتي ها و ديگران به اين سرزمين مهاجرت كرده اند كه در اثر اختلاط با اقوام قبلي يك نوع نژاد و قوميت خاص بوشهري را شكل داده اند.

 

 

گويش :

تقريباً تمامي مردم اين استان به زبان فارسي لهجه دار صحبت مي كنند كه اين لهجه ها در روستا بيشتر از شهر متنوع و مشهودند. برخي از اهالي جزيره شيف و كنگان به زبان عربي نيز تكلم مي كنند.

 

 

اخلاق و عادات :

مردم بوشهر مردمي مهربان و خونگرم ، زود جوش ، حساس ، زود رنج و در عين حال مهمان نواز ، بي ريا و صادق ، متدين و در فرايض ديني جدي و در مواقع غم و شادي شريك و غمخوار يكديگرند . اين خصوصيات و طبع بلند ،‌ الهام گرفته از يك فرهنگ غني و نشأت گرفته از تمدن پر شكوه ايراني و اسلامي است كه يكي از دروازه هاي پر فروغ تمدن ايراني ، منطقه بوشهر است.

غذاهاي محلي :

ماهي در غذاي بيشتر مردم اين استان خاصه سواحل و جزاير آن سهم مهمي دارد.

مانند. قليه – ماهي سرخ كرده – ماهي شكم گرفته – پلو ماهي – چلو ماهي – پلو و چلو ميگو و مردم قسمتهاي داخلي بيشتر از دال عدس – للك و رنگينك استفاده مي نمايند.

 

 

انواع ماهيها :

ماهيهاي خوراكي كه در سواحل و جزاير استان بوشهر صيد مي شوند عبارتند از : ماهي حلوا سفيد – شوريده – راشكو – سنگسر – هامور – شير ماهي – قباد – سرخو – شعري – شئوم – سه بيتي – خارو – گواف – ميد – صبور – انگز و دهها نوع ديگر .منتظرمطالب جدیدفرهنگ استان من درروزهای اتی باشید.

 

نوشته شده در 90/01/23ساعت 15 توسط javad| |کاخ کوروش دشتستان - برازجان

 

آدرس: 

جنوب خاوری برازجان

 

مکان: 

تاریـخی باستانی

این کاخ در سال 1350 به وسیله ی هیات باستان شناسی ایران حفاری شد.

با توجه به شیوه های معماری و استفاده از سنگ سیاه و سفید زمان احداث آن را به دوره کوروش بنیان گذار سلسله هخامنشی منسوب کرده اند. این کاخ که در جنوب خاوری برازجان و در کنار رودخانه خشک آردی قرار دارد یکی از پایگاه های مهم ایران دوره ی هخامنشی در ساحل خلیج فارس بوده است. کاخ برازجان بر طبق تحقیقاتی که شده در اواخر سلطنت کوروش ساخته و پرداخته شده است و از نظر حجاری و هنر معماری آن چنان که از پایه ستون ها و اشیاء کشف شده بر می آید جدیدتر و ظریف تر از پاسارگاد است. بنابراین می توان گفت که این بنا هنگامی ساخته شده که هنر اصیل حجاری و معماری عصر کوروش به تکامل رسیده است. متاسفانه به علت ناتمام ماندن بنا چنین به نظر می رسد که علل عقیم ماندن این کاخ مصادف با مرگ او به سال 529 پیش از میلاد است. بنابراین می توان تاریخ بنای کاخ برازجان را در همین حدود یعنی 529 ق. م دانست

 

 

کوشک اردشیر - دشتی

 

آدرس: 

فیروزآباد

 

مکان: 

تاریـخی

این بنا بسیار شبیه به کاخ اردشیر در فیروزآباد است و از سنگ های نه چندان هموار که با ساروج به یک دیگر چسبیده اند ساخته شده است.

زیر بنای کوشک به صورت صلیب بوده و بنا دارای طاق های گهواره ای شکل است. در قسمت بالای کوشک ستون سنگی ایی مشهود می باشد که احتمالا برای افروختن آتش، خبررسانی یا دیده بانی بوده است. این بنا که در تنگ ارم واقع شده به احتمال زیاد جای استراحت و محلی برای شکار در دشت بزپر بوده است

 

 

مجموعه حاج رییس - بوشهر

 

مکان: 

تاریـخی

این بنا مجموعه ای از پنج ساختمان تو در تو است که در اواسط دوره قاجاریه توسط تاجری سرشناس به نام آقای حاج عبدالرسول طالبی معروف به حاج رییس ساخته شده است.

موقعیت مکانی این بنا به دلیل انجام معاملات تجاری جهت خروج و ورود کالاهای تجاری از کشتی ها، نزدیک به دریا بنا گردید و فاصله آن تا دریا 6 متر است.

در واقع قسمتی از این مجموعه بزرگ محل سکونت مالک و قسمت دیگری محل کار منشی ها بوده است. به تبع بافت قدیم بوشهر، مصالح به کار رفته، سنگ های مرجانی و گچ می باشد و در پوشش سقف از چوب های صندل و حصیری به نام بوریا استفاده شده است. در ساخت در و پنجره ها نیز از چوب ساج که محصول کشورهای آفریقایی بوده استفاده شده است. کثرت درب و پنجره های این بنا جهت کوران شدن هوا و خنکی فضای داخلی بنا در تابستان بوده است. در ضلع جنوب باختری این مجموعه، بنایی مرتبط با آن به نام سه کنجه وجود داشت که مراسم عزاداری و روضه خوانی و مجالس مختلف مذهبی در آن صورت می گرفت. متاسفانه این بنا به عللی تخریب شده است

 

 

قلعه حصار (آقا خان لیرادی) - دیلم

 

آدرس: 

قلعه حصار (آقا خان لیرادی) دیلم

 

مکان: 

تاریـخی

این قلعه در قلعه حصار (آقا خان لیرادی) دیلم قرار دارد. حدود 110 سال توسط آقا خان لیرادی و حاکم دهقان لیرادی ساخته شده است.

مساحت قلعه 4000 متر مربع است و دارای چهار برج است که محل نگهبانی تفنگ چیان خارک بوده است. قلعه دارای 15 اتاق و یک حمام است که حمام دارای خزینه بوده و همیشه آب گرم داشته است.

پوشش سقف از بوریا و چوب بسیار محکمی به نام چندل جهت تیرپوش استفاده شده است. اتاق ها از چوب ساج بوده و از ملاطی محلی به نام چاری نیز استفاده شده است. در قسمت پایین ساختمان زیر زمین هایی درست شده که مخصوص مرغ و خروس و قسمتی مربوط به نگهداری گندم و جو برای سال آینده بوده است. این ساختمان که در حقیقت حیاط اندرون خان بوده، دارای چندین قسمت مختلف می باشد. قسمت آشپزخانه، نان پختن، خدمت گزاران، قسمت مخصوص تهیه ماست و جمع آوری روغن و کره و قسمتی نیز مخصوص زندگی سپاهیان بوده است. ارتفاع ساختمان بیش از 7 متر است. این بنا از قلاع زیبای حاشیه خلیج فارس است که در بزرگی و وسعت چشم گیر است

 

 

قلعه کلات - اهرم

 

آدرس: 

شمال شهر اهرم

 

مکان: 

تاریـخی

این قلعه در شمال شهر اهرم واقع شده و به زائر خضر خان تنگستانی منسوب است .

قلعه در زمان حمله انگلستان به ایران مورد استفاده قرار گرفته و جای اصابت گلوله توپ بر برج غربی آن هنوز هم باقی است . همچنین در همین قلعه اسرای انگلیسی نگهداری می شده اند . قلعه مشتمل بر چهار برج و بارو و قلعه میانی است و دارای تاسیسات خصوصی برای ساکنین قلعه می باشد . ساختمان قلعه از خشت خام و گل ساخته شده است

 

 

قلعه نصوری - کنگان

 

آدرس: 

بندر طاهری در کرانه خلیج فارس

 

مکان: 

تاریـخی

این قلعه در خاور استان بوشهر و در 2500 کیلومتری آن قرار گرفته است. قلعه نصوری به «قلعه شیخ» مشهور بوده و متعلق به اوایل قاجاریه است.

ساخت قلعه به امر شیخ جبار نصوری حدود 180 سال پیش انجام یافته و معمار آن علی اضعر شیرازی بوده است. مصالح به کاررفته، سنگ های بزرگ و ملاط آن گل و گچ است.

ورودی قلعه از جنوب است که دارای در بزرگ چوبی با گل میخ و کنده کاری است. بعد از ورودی اصلی یک هشتی بزرگ وجود دارد که دارای هشت طاقچه ساده است. زمانی که انسان از هشتی وارد حیاط بیرونی می شود؛ در جبهه شمالی آن یک ردیف پلکان به طبقه دوم منتهی می شود و یک درب چوبی ساده، آن را به اندرونی وصل می کند. در جبهه باختری نیز یک پلکان به طبقه دوم می رود. در این طبقه یک ایوان با ستون های سنگی و گچ بری های جالب وجود دارد. این ایوان از طرف پنچ در چوبی به اتاقی راه می یابد که باختر آن قرار دارد. در این اتاق یک گچ بری با تزیینات گل و بوته وجود دارد که فاقد هرگونه تزیین است و در جبهه باختری از طریق پلکانی به طبقه دوم راه می یابد.

این بنا دارای بادگیری همانند بادگیرهای ساختمان های ساحلی خلیج فارس است. این بنا ویژگی معماری ساختمان های قاجاریه را دارد. قلعه دارای ایوان ستون داری در طبقه دوم می باشد. تزیینات گچ بری مربوط به این قسمت است. سبک کار و تراش آن ها شبیه ستون های وکیل شیراز است. گچ بری ها شامل شاخ و برگ گل و بوته، فرشتگان و پرندگان و تابلوهای مربوط به مجالس شاهنامه است. موضوعات تابلو شامل کیخسرو و کیکاووس، رستم و زال، بارگاه انوشیروان، سلطان محمود و درباریان، فردوسی و شاعران همزمانش می باشد.

 

 

کاخ سنگ سیاه - دشتستان

 

آدرس: 

12 کیلومتری برازجان

 

مکان: 

تاریـخی

کاخ سنگ سیاه؛ کاخی مربوط به عصر هخامنشی در 12 کیلومتری برازجان است که در حاشیه رودخانه دالکی که بعد از کاخ کوروش بنا شده و فاقد ظرافت ها و ترکیب خاص رنگ های سیاه و سفید کاخ های برازجان و پاسارگاد است.

ظاهری کاخ سنگ سیاه از لحاظ سبک هنر معماری و ترکیب رنگ های سیاه و سفید و مشخصات ظاهری آن نشان می دهد که این کاخ بعد از برازجان ساخته شده است.

کاخ سنگ سیاه دارای تالاری مرکب از 10 ستون است ، ‌در دو ردیف پنج تایی که به سبک و پلان و نقشه های مخامنشی ساخته شده و مخصوصا قابل انطباق با پاسارگاد و برازجان می باشد، اما در رعایت رنگ پایه ستون ها با این دومحل تفاوت دارد و استفاده از بست های دم چلچله ای بر روی یکی از پایه ستون های این کاخ قدمت آن را بعد از پاسارگاد و برازجان نشان می دهد. هم چنین این کاخ ظرافت کاخ کوروش در پاسارگاد و برازجان را ندارد

 

 

کارون سرای دالکی - دشتستان

 

آدرس: 

23 کیلومتری شمال شهر برازجان

 

مکان: 

تاریـخی

در 23 کیلومتری شمال شهر برازجان در کنار راه قدیمی شیراز به بوشهر و در وسط دهستان دالکی آثار زیبایی بر جای مانده ازاواخر دوره قاجار به نام کاروان سرای «دالکی» وجود دارد.

این اثر ارزشمند به دستور مشیرالدوله والی وقت فارس و توسط شخصی به نام محمد رحیم بنا شد. این کارون سرا از جمله بناهای حیاط دار چهار ایوانی است که فرم رایج معماری وقت در آن رعایت شده است. حیاط مرکزی آن دارای ابعادی در اندازه 7/30 × 30/60 است. پیرامون کاروان سرا دو ردیف بنا وجود دارد که در بخش پیشین اطاق هایی موجود است که بدون واسطه به داخل حیاط راه می یابند. این اطاق ها یک اطاقک کوچک را نیز در پیش دارند. در بخش پشتی تالارهای ستون داری است که به منظور نگه داری چهار پایان یا اصطلاحا اصطبل ایجاد شده است. عمده مصالح تشکیل دهنده آن قلوه سنگ های رودخانه ای و ملات گچ است. در چهار گوشه بیرونی کارون سرا برج هایی قرار گرفته که به وسیله درگاه کوچکی به فضای داخلی کارون سرا راه پیدا می کردند. این برج های مدور دارای تزیینات گچ بری هستند. به منظور دید پاسداران کارون سرا، روزنه هایی در این برج ها منظور شده است. این بنا که در یک طبقه بوده در چندین مرحله مورد مرمت واقع شده است. لازم به ذکر است که این اثر تاریخی به شماره 2083 در شماره آثار ملی کشور به ثبت رسیده است

 

 

گوردختر دشتستان - برازجان

 

آدرس: 

خاور جاده برازجان به کازرون

 

مکان: 

تاریـخی

گور دختر یعنی دختر گبر یا زرتشتی در خاور جاده برازجان به کازرون قرار دارد که بنای آن دارای سقف و بدنه سنگی شبیه آرامگاه کوروش هخامنشی در مشهد مرغاب است.

. این بنا یادآور عصر هخامنشی است و قدمت منطقه برازجان را تایید می نماید. گفته اند که این بنا آرامگاه دختر یا خواهر کوروش است. درخاور گور دختر بقایای کوشک اردشیر ساسانی دیده می شود                                                                                           www.lian1390.blogfa.com

نوشته شده در 90/01/23ساعت 15 توسط javad| |

قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت